• rozwiń

Minister odchodzi, bo nie zgadza się na cięcia socjalne

Minister odchodzi, bo nie zgadza się na cięcia socjalne
Foto: Shutterstock Foto: Minister odchodzi, bo jest przeciwko cięciom socjalnym

Iain Duncan Smith, minister ds. pracy i emerytur w gabinecie premiera Davida Camerona podał się w piątek do dymisji, protestując przeciwko niedawno ogłoszonym zapowiedziom nowych cięć wydatków na programy socjalne - poinformowały brytyjskie media.

W liście przesłanym do premiera Duncan Smith określił jako "nie do obrony" i "idące zbyt daleko" ostatnie cięcia w zasiłkach dla osób niepełnosprawnych, które znalazły się w projekcie kolejnego budżetu. Wyraził pogląd, że cięć dokonano jedynie po to, aby umożliwić osiągnięcie oszczędnościowych celów wyznaczonych przez ministra finansów (kanclerza skarbu) George'a Osborne'a.

Reuters podkreśla, że Duncan Smith stał w obliczu rebelii w Partii Konserwatywnej wobec planów rządu zaostrzenia kryteriów przyznawania zasiłków dla niepełnosprawnych i przewlekle chorych.

Konserwatyści są ponadto głęboko podzieleni wobec zbliżającego się referendum na temat wyjścia lub pozostania Wielkiej Brytanii w UE. Duncan Smith jest znanym zwolennikiem wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, natomiast Cameron i Osborne argumentują za pozostaniem.

Według ogłoszonego w środę rządowego projektu budżetu cięcia w wydatkach mają wynieść ok. 4,4 mld funtów (6,36 mld dolarów) w ciągu najbliższych 5 lat, przy czym większość z nich ma dotknąć programów socjalnych.

Rząd motywuje te posunięcia trudną sytuacją finansów publicznych oraz złymi perspektywami gospodarki światowej i wstrząsami na rynkach finansowych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
kamanfai
najpierw należałoby zabraniać wszystkie dodatki tzw. cwaniakom a nasi rodacy są w czołówce kombinowania pracują dużo ale i ciągną dodatki na max bez wyrzutów sumienia smutne ale prawdziwe
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane