• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Chiny

Właściciel Zary i Bershki wycofuje produkty z angory. To koniec koszmaru królików?

Właściciel Zary i Bershki wycofuje produkty z angory. To koniec koszmaru królików?
Foto: Shutterstock Foto: Zwierzęta często są hodowane dla uzyskania cennej wełny wykorzystywanej m.in. przy produkcji puszystych sweterków

Wełna z królików rasy angora nie będzie wykorzystywana przez największych producentów ubrań. Wszystko przez okrutne traktowanie zwierząt w chińskich hodowlach, które ujawniła PETA, organizacja walcząca o prawa zwierząt. Ze sprzedaży ubrań uszytych z takiego materiały zrezygnowały już H&M, Calvin Klein, a teraz wycofuje się z nich właściciel takich marek, jak Zara, Bershka, czy Massimo Dutti.

Króliki tej rasy charakteryzują się długim i miękkim włosem. Zwierzęta często są hodowane dla pozyskania cennej wełny, która jest wykorzystywana przy produkcji ubrań, m.in. puszystych sweterków, szalików, czy skarpetek.

Brutalne traktowanie

PETA, organizacja walcząca o prawa zwierząt ujawniła nagranie, na którym widać, jak żywe króliki obdzierane są z sierści, a następnie wsadzane do ciasnej klatki. Kiedy włosy odrastały, koszmar zwierząt powtarzał się. Choć także samo trzymanie ich w ciasnych klatkach trudno nazwać humanitarnym traktowaniem.

Po upublicznianiu okrutnego traktowania królików w chińskich hodowlach, hiszpański gigant odzieżowy firma Inditex, do której należą takie marki jak: Zara, Bershka, czy Massimo Dutti ogłosiła, że wycofa z 6,4 tys. sklepów towar wyprodukowany z wełny królików angorskich.

Ubrania dla uchodźców

Firma ogłosiła, że ponad 20 tys. produktów, w tym puszyste sweterki, czy szaliki trafią do syryjskich uchodźców, którzy przebywają w Libanie. Ubrania te są warte około 878 tys. dolarów.

Inditex jest kolejną firmą odzieżową, która zakazała sprzedaży produktów zawierających tkaninę uzyskaną na bazie wełny z królików angorskich. Wcześniej, również w wyniki kampanii prowadzonej przez PETA, zrobiły to m.in. H&M, Calvin Klein oraz Asos.

Chiny są głównym dostawcą wełny z angory na świecie. Wytwarzają około 90 proc. tego produktu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane