• rozwiń

Chcesz wjechać do USA? Podaj hasło do Facebooka

Chcesz wjechać do USA? Podaj hasło do Facebooka
Foto: Shutterstock Foto: Urzędnicy mogliby też prosić wnioskodawców o podanie swych nicków z mediów społecznościowych i haseł do kont na tych portalach

Administracja prezydenta Donalda Trumpa rozważa ostrzejsze kontrole osób chcących wjechać do USA. Chodziłoby np. o przekazywanie haseł do mediów społecznościowych - pisze "Wall Street Journal".

Dziennik powołuje się na urzędników ministerstwa bezpieczeństwa narodowego. Surowsze kontrole mogłyby dotyczyć nawet obywateli 38 krajów objętych programem ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program) - powiedział jeden z urzędników. W programie uczestniczą wieloletni sojusznicy Stanów Zjednoczonych, tacy jak Wielka Brytania, Japonia czy Australia.

Kontrowersyjny pomysł

Według "WSJ" pełna skala działań nie została jeszcze omówiona publicznie. Gazeta przewiduje, że takie kroki najpewniej wzbudziłyby znaczne kontrowersje zarówno w USA, jak i za granicą. Ocenia, że w ramach retorsji inne kraje mogłyby wprowadzić podobne wymagania wobec Amerykanów ubiegających się o wizy.

Wśród rozważanych kroków gazeta wymienia udostępnianie telefonów komórkowych, aby amerykańscy urzędnicy mogli przeanalizować zapisane w nich kontakty, a być może także inne informacje. Dziennik przypomina, że telefony obcokrajowców były już badane na granicach, ale kontrole telefonów nie są obowiązkowo wymagane na etapie starania się o wizę.

Urzędnicy mogliby też prosić wnioskodawców o podanie swych nicków z mediów społecznościowych i haseł do kont na tych portalach, aby mieć dostęp nie tylko do publicznych postów, ale też do tego, co użytkownicy udostępniają prywatnie.

Resort bezpieczeństwa narodowego rozważa również przeprowadzanie "testów ideologicznych" dla osób przyjeżdżających do USA, w których sprawdzano by ich poglądy na temat traktowania kobiet w społeczeństwie i pytano by ich, czy uważają życie ludzkie za świętość.

Według "WSJ" takie "ekstremalne kontrole" Trump zapowiadał już podczas kampanii wyborczej, przedstawiając je jako jeden ze sposobów zapobiegania atakom terrorystycznym. O zaostrzeniu takich procedur była też mowa w dekrecie imigracyjnym prezydenta, który miał wejść w życie 16 marca i utrzymywał 90-dniowy zakaz wjazdu dla obywateli sześciu państw zamieszkanych w większości przez muzułmanów. Chociaż pod koniec marca sędzia federalny na Hawajach zawiesił na czas nieokreślony moc prawną nowego dekretu, to nie zakazał kontynuowania prac na rzecz ulepszania procedur kontrolnych.

Waszyngton kontra Pjongjang. Trump powstrzyma Kim Dzong Una?

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
kaskozorzec
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
JackPlacki
Śmiechu warte.
Przecież służby USA mają dostęp do wszystkiego, co jest własnością Microsoftu, Yahoo, Facebooka itd.
Wystarczy w Google wpisać 'PRISM'.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane