• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Rosja

Putin: rosyjska gospodarka się zmieni. Przez zewnętrzne ograniczenia

Foto: PAP/EPA Foto: Putin: będziemy postępować zgodnie z logiką gospodarki rynkowej

Zewnętrzne ograniczenia skłonią Federację Rosyjską do strukturalnych zmian w gospodarce - oświadczył w środę prezydent Rosji Władimir Putin. Zapowiedział też, że władze będą działać zgodnie z logiką gospodarki rynkowej podejmując przy tym kroki antykryzysowe.

- Powinniśmy i będziemy postępować zgodnie z logiką gospodarki rynkowej, będziemy kierować się wyłącznie tymi pojęciami - powiedział Putin na spotkaniu z członkami rządu. Zewnętrzne ograniczenia "być może właśnie skłonią nas do tego, by strukturę (gospodarki) uczynić bardziej energiczną" - dodał.

Ważna lekcja

Zapowiedział, że Rosja wyciągnie naukę z ostatnich doświadczeń, bo przekonała się, że międzynarodowe reguły gospodarcze "ulegają erozji pod presją czynników politycznych". To powinno skłaniać Rosję do "zwiększania suwerenności w sferze gospodarki", przy czym pozostanie ona "nieodłączną, naturalną i organiczną częścią gospodarki światowej" - podkreślił Putin.

Zapewnił, że władze wywiążą się ze wszystkich zobowiązań w sferze socjalnej. Jest to "absolutnie realne" - oświadczył.

Korekta

Wicepremier Rosji Igor Szuwałow powiedział, że ministerstwo gospodarki przygotuje do 1 lutego skorygowaną prognozę rozwoju społeczno-gospodarczego kraju na bieżący rok. Na jej podstawie przygotowane będą poprawki do tegorocznego budżetu.

Do 16 lutego w regionach FR mają powstać komisje antykryzysowe oraz plany reagowania na zjawiska kryzysowe.

Szuwałow ocenił też, że na realizację planu antykryzysowego powinno przeznaczyć się 1 bilion 375 miliardów rubli. Przyznał, że plan ten wymaga "znacznych środków" i prócz dotąd zaplanowanych działań będzie wymagał prawdopodobnie dodatkowych kroków.

Pomoc

Na kwotę 1,375 bln, o której mówił wicepremier, złożą się częściowo środki budżetowe, częściowo stanowić ją będą gwarancje państwowe, będą to również środki z Funduszu Dobrobytu Narodowego (FNB).

Na wsparcie sektora rolno-przemysłowego przewidziano do 50 mld rubli; a resort gospodarki otrzyma dodatkowe środki na wsparcie eksportu - poinformował Szuwałow.

Wicepremier wspomniał, że w związku ze wzrostem kosztów importowanych lekarstw Ministerstwo Zdrowia zwróciło się o dodatkowe 16 mld rubli.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane