• rozwiń
  • WIG20 2303.41 -0.31%
  • WIG30 2620.67 -0.27%
  • WIG 58780.55 -0.29%
  • sWIG80 10808.30 -0.24%
  • mWIG40 4066.57 -0.25%

Ostatnia aktualizacja: 2018-12-14 17:15

Dostosuj

Amerykańskie cła uderzą w Unię Europejską? Wkrótce decyzja

Kolejne listy produktów objętych cłami. Czy to już wojna? Odtwórz: Kolejne listy produktów objętych cłami. Czy to już wojna?
Kolejne listy produktów objętych cłami. Czy to już wojna? "Źródło: TVN24 BiS"

Stany Zjednoczone już wkrótce ogłoszą swe stanowisko w sprawie nałożenia ceł na stal i aluminium z Unii Europejskiej - poinformował w środę "The Wall Street Journal", powołując się na własne źródła. Dziennik dodaje, że decyzja może zostać ogłoszona nawet w czwartek.

Należy się spodziewać, że decyzja USA o nałożeniu ceł na stal i aluminium z Unii Europejskiej spotka się z odpowiedzią ze strony EU i wprowadzeniem ceł odwetowych na takie amerykańskie produkty jak np. motocykle, dżinsy a także na znany i ceniony amerykański Bourbon – podał "The Wall Street Journal". 

Decyzja Donalda Trumpa

Prezydent USA Donald Trump nałożył w marcu 25-procentowe cło na import stali i 10-procentowe na aluminium, ale zawiesił je w odniesieniu do Unii Europejskiej do 1 czerwca.

W środę minister handlu USA Wilbur Ross skrytykował na konferencji OECD w Paryżu stanowisko UE w sprawie ceł na stal i aluminium, zakładające stałe wyłączenie Unii z ceł USA na te towary, jako warunek rozmów na temat ułatwień w handlu.

Oferta UE

Z kolei we wtorek unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem podtrzymała ofertę rozmów ze Stanami Zjednoczonymi na temat zacieśniania współpracy handlowej w określonych obszarach pod warunkiem stałego wyłączenia UE z ceł na stal i aluminium.

UE proponuje m.in. USA pogłębienie współpracy energetycznej, zwłaszcza jeśli chodzi o skroplony gaz ziemny (LNG).  Wspólnota jest również gotowa rozmawiać na temat wzajemnej poprawy dostępu do rynku produktów przemysłowych, zwłaszcza samochodów i części samochodowych, a także na temat liberalizacji zamówień rządowych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane