• rozwiń

Duda: sankcje wobec Rosji powinny zostać przedłużone

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie Odtwórz: Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie
Foto: PAP/Paweł Supernak | Video: TVN24BiS / Foto: Petro Poroszenko oraz Andrzej Duda | Video: Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie

- Nic nie wskazuje na to, by porozumienia z Mińska miały zostać zrealizowane na czas, dlatego sankcje wobec Rosji powinny zostać odpowiednio przedłużone - oświadczył we wtorek prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

Duda podkreślił na wspólnej z Poroszenką konferencji prasowej w Kijowie, że "suwerenność i niepodległość Ukrainy są dla Polski jedną ze spraw absolutnie kluczowych" i dlatego nasz kraj z wielką uwagą przygląda się realizacji porozumień mińskich. Ocenił, że ich wdrożenie "jest absolutnie jednoznacznie" pierwszym krokiem do pokoju na Ukrainie; podkreślił, że to cel do którego "trzeba dążyć z całych sił".

Polska obserwatorem, ale nie biernym

- W związku z tym jest sprawą jednoznaczną, że okres ich realizacji musi zostać przedłużony - powiedział Duda. Dodał, że Polska stoi na stanowisku, iż w związku z tym także polityka sankcji musi nadal być realizowana, a "Europa i świat z tej polityki sankcji rezygnować absolutnie nie powinny".

- Mamy nadzieję, że sankcje w najbliższym czasie zostaną prolongowane. Stanowisko Polski w tej sprawie jest jednoznaczne - dodał prezydent. Zadeklarował wsparcie dla "pokojowych aspiracji Ukrainy". - Będziemy obserwatorem, ale nie biernym - zaznaczył Duda.

Poroszenko wyraził zadowolenie z "niezmiennego" stanowiska Warszawy wobec konieczności utrzymania sankcji wobec Rosji, dopóki nie będzie ona realizowała przyjętych na siebie zobowiązań z Mińska. Zdaniem prezydenta Ukrainy, konieczne jest również uruchomienie "mechanizmu deokupacji i demilitaryzacji Krymu".

Współpraca gospodarcza i sowite wsparcie z Polski

Prezydent Ukrainy poinformował o wspólnych z Polską uzgodnieniach na temat wzmocnienia współpracy ekonomicznej. Dziękował również Polsce za działania na rzecz liberalizacji ruchu wizowego dla Ukraińców.

Kolejne tematy rozmów, to - jak relacjonował Poroszenko - m.in. kwestie polityki energetycznej oraz przeszłości obu narodów.

Duda mówił też o potrzebie poprawy sytuacji polskich przedsiębiorców aktywnych na rynku ukraińskim oraz nawiązał do proeuropejskich dążeń Ukrainy oraz koncepcji ruchu bezwizowego.


- Wspieramy ukraińskie dążenie, jeśli chodzi u Unię Europejską, o ruch bezwizowy - zadeklarował Duda. - Chcielibyśmy, aby ta granica, która istnieje między Polską, a Ukrainą, dzieląca nasze państwa, była granicą pewną, ale zarazem przyjazną (...) granicą, którą nie jest odczuwana przez społeczeństwo Ukrainy jako swoista ściana - powiedział Duda.

Polska zdecydowała się uruchomić dla Ukrainy linię kredytową w wysokości 4 mld zł.

Poroszenko poinformował, że decyzje o uruchomieniu linii zapadły podczas rozmowy szefów banków narodowych Polski i Ukrainy.

- Mogę poinformować, że odbyły się rozmowy prezesów Narodowego Banku Ukrainy Wałerii Hontariewej i NBP Marka Belki o udzieleniu linii kredytowej w formie swapu o wartości 4 mld złotych albo 1 mld euro - powiedział ukraiński prezydent.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
matkom
duda czy tobie już konkretnie odbiło ? z niemcami wojna z ruskimi wojna .co ty dostaniesz z ukrainy .nie tychcesz utopic nasze pieniądze na ukrainie .oj rozliczą cie ludzie ,rozliczą
  • 1
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
tadex4
"sankcje muszą być ", a gazu to w teraz w Polsce" dostatek " - gazoport ,aaaaaaaaaaa, owoce , warzywa , żywność to teraz do Chin sprzedacie aaaaaaaaaaaa, a rekompensaty w euro od Unii i Niemiec już nie potrzebujecie !!!!!??
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane