• rozwiń
  • WIG20 2255.46 -0.74%
  • WIG30 2551.68 -0.72%
  • WIG 59191.71 -0.51%
  • sWIG80 11545.41 +0.30%
  • mWIG40 3759.27 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08 17:15

Dostosuj

Kłopoty z wizą właściciela Chelsea. "The Times": musi być przygotowany na pytania o majątek

Abramowiczowi nie przedłużono wizy Odtwórz: Abramowiczowi nie przedłużono wizy
Abramowiczowi nie przedłużono wizy "Źródło: PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA, JEAN-CHRISTOPHE BOTT"

Dziennik "The Times" poinformował we wtorek, że rosyjski oligarcha Roman Abramowicz musi być przygotowany do udzielenia odpowiedzi na pytania o pochodzenie swego majątku i o swoje powiązania, zanim otrzyma nową wizę na pobyt w Wielkiej Brytanii.

Gazeta podała tę informację, powołując się na źródła w brytyjskim MSW, które zaznaczyły, że dysponujący szacowanym na ponad 9 miliardów funtów majątkiem Rosjanin będzie musiał przekonać urzędników, że przyznanie mu prawa pobytu w kraju "nie byłoby negatywne dla dobra publicznego". Abramowicz jest m.in. właścicielem londyńskiego klubu piłkarskiego Chelsea.

Jak pisze "The Times", elementem procesu jest udowodnienie, że osobista fortuna Abramowicza nie powstała z nielegalnie zdobytych środków.

Zmuszony do wyjazdu

Według dostępnych informacji Abramowicz ostatni raz przebywał w Wielkiej Brytanii na początku kwietnia, a następnie - po wygaśnięciu dotychczasowego dokumentu - był zmuszony do wyjazdu poza granice kraju.

W związku z tym oligarcha nie był na sobotnim finale Pucharu Anglii między jego drużyną, Chelsea FC, i Manchesterem United (1:0). Wbrew oczekiwaniom nie uczestniczył też w procesie sądowym między dwoma innymi rosyjskimi oligarchami - Olegiem Deripaską i Władimirem Potaninem.

Gazeta zwróciła uwagę, że prawnicy, z którymi rozmawiali dziennikarze, odrzucili tłumaczenia współpracowników Abramowicza, że proces uzyskania nowej wizy przeciąga się jedynie ze względów proceduralnych, wskazując na to, iż miliarder prawdopodobnie korzysta z przyspieszonego trybu przyznania wizy, w ramach którego po zapłaceniu 10,5 tys. funtów (51,1 tys. złotych) opłat administracyjnych decyzja zapada zazwyczaj w ciągu jednego dnia.

Wiza na 40 miesięcy

Wiza pierwszej klasy, którą prawdopodobnie posiadał dotychczas Rosjanin, kosztuje dodatkowe 1,6 tys. funtów (7,9 tys. złotych) i jest ważna przez 40 miesięcy.

Odpowiadając na pytanie "Timesa", rzecznik ambasady Rosji w Londynie powiedział, że placówka nie otrzymała prośby o wsparcie ze strony właściciela Chelsea.

Stosunki dyplomatyczne między Wielką Brytanią a Rosją są wyjątkowo napięte po marcowej próbie zabójstwa w Anglii byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i współpracownika brytyjskiego wywiadu Siergieja Skripala i jego córki Julii. Rząd w Londynie obciążył odpowiedzialnością za ten atak władze w Moskwie i wydalił z kraju 23 rosyjskich dyplomatów. Podobnie zareagowało ponad 20 państw sojuszniczych, w tym Polska.

Jednocześnie wielu czołowych brytyjskich polityków, w tym minister obrony Gavin Williamson, oraz szefowie służb specjalnych ostrzegali w ostatnich miesiącach przed narastającymi próbami ingerowania przez Rosję w brytyjską infrastrukturę, w tym sieci energetyczne i cybernetyczne.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane