• rozwiń
  • WIG20 2366.99 +0.07%
  • WIG30 2715.75 -0.07%
  • WIG 60871.74 -0.06%
  • sWIG80 12101.52 -0.04%
  • mWIG40 4181.60 -0.54%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:17

Dostosuj

Temat: Wielka Brytania

Hakerzy zgarnęli łup po globalnym ataku. Pokaźna suma

Piotr Niemczyk o atakach hakerów Odtwórz: Piotr Niemczyk o atakach hakerów
Piotr Niemczyk o atakach hakerów "Źródło: TVN24 BiS"

Ponad 140 tysięcy dolarów, czyli ponad pół miliona złotych, w wirtualnej walucie bitcoinach, zostało wypłacone z kont, na które pieniądze wpłacały ofiary ataku z użyciem wirusa komputerowego WannaCry - poinformowała w czwartek BBC.

Środki zostały wypłacone z kont niespełna trzy miesiące po globalnym ataku WannaCry, który sparaliżował tysiące komputerów na całym świecie, w tym między innymi brytyjskiej publicznej służby zdrowia NHS. Po ataku zmagała się ona z kilkudniowym chaosem w szpitalach i przychodniach, zmuszając lekarzy do odwołania tysięcy wizyt i konsultacji z pacjentami.

Zgodnie z informacją, która pojawiła się na ekranie zawirusowanych komputerów, użytkownicy mieli wpłacić od 300 do 600 dolarów w celu odzyskania zaszyfrowanych plików. Eksperci ostrzegali, że spełnienie życzeń hakerów będzie ich tylko zachęcać do dalszych podobnych ataków w przyszłości, a danych i tak nie odzyskamy.

Co dalej

Zgromadzone przez hakerów środki zostały wypłacone w nocy z środy na czwartek i - jak oceniają eksperci cytowani przez BBC - będą one przepuszczone przez serię płatności na różne konta w celu zatarcia ich pochodzenia.

Andy Patel z zajmującej się cyberbezpieczeństwem firmy F-Secure podkreślił jednak w rozmowie z BBC, że "nie ma pojęcia, dlaczego hakerzy ruszyli te pieniądze". - Nie wyobrażam sobie, że spróbują zamienić te bitcoiny na rzeczywiste pieniądze, bo jeśli to zrobią, to pozwolą komuś dotrzeć do prawdziwej osoby (właściciela konta - red.) - powiedział.

Jak dodał, pieniądze mogą być jednak użyte do płatności w darknecie, czyli pozwalającej na zachowanie anonimowości sieci, która często jest wykorzystywana do nielegalnej działalności.

Google ostrzega

W lipcu tego roku amerykański gigant technologiczny Google ostrzegł, że ataki typu "ransomware" z żądaniem okupu stały się "bardzo, bardzo opłacalne" i należy spodziewać się, że będzie do nich dochodzić w przyszłości.

Według raportu Google'a w ciągu ostatnich dwóch lat hakerzy odpowiedzialni za szkodliwe oprogramowanie domagające się okupu za odzyskanie plików zarobili ponad 19 milionów funtów.

Dwa najpopularniejsze typy wirusa - Locky i Cerber - przyniosły odpowiednio około 5,9 miliona funtów i 5,2 miliona funtów. Jak wynika z badania firmy, ponad 95 procent płatności Bitcoin otrzymanych w formie okupu zostało wymienionych na realną walutę za pomocą rosyjskiego serwisu BTC-E.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane