• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Wielkie rosyjskie złoże zablokowane. Przez USA

Wielkie rosyjskie złoże zablokowane. Przez USA
Foto: Gazprom Foto: Kolejny cios w Gazprom

Nałożenie przez USA sankcji na należące do koncernu Gazprom złoże gazu Jużno-Kirinskoje na Morzu Ochockim na Dalekim Wschodzie Federacji Rosyjskiej może zatrzymać jego eksploatację - informuje w poniedziałek rosyjski dziennik "Kommiersant".

W piątek ministerstwo handlu USA ogłosiło, że objęto Jużno-Kirinskoje zakazem eksportu i reeksportu amerykańskiego sprzętu oraz technologii niezbędnych do zagospodarowania złoża. W uzasadnieniu podano, że na tym polu znajdują się również duże zasoby ropy naftowej.

Dotychczas sankcje sektorowe Stanów Zjednoczonych przeciwko Rosji za jej rolę w konflikcie na Ukrainie nie uderzały bezpośrednio w Gazprom, a godziły tylko w rosyjski sektor naftowy. Według "Kommiersanta" kraje europejskie przy omawianiu antyrosyjskich sankcji z Waszyngtonem zabiegały o to, aby restrykcje nie obejmowały sektora gazowego FR, gdyż obawiały się kontrposunięć ze strony Moskwy. "Teraz ta rubież została przekroczona" - podkreśla moskiewska gazeta.

Wielkie złoże

Jużno-Kirinskoje jest jednym z największych złóż na szelfie Rosji. Pod względem zasobów ustępuje tylko polu Sztokman na Morzu Barentsa. Zasoby złoża Jużno-Kirinskoje szacowane są na 640 mld metrów sześciennych gazu i 97 mln ton kondensatu. W ubiegłym roku minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak obwieścił, że znajdują się tam także ogromne zasoby ropy - 464 mln ton.Jużno-Kirinskoje jest głównym aktywem projektu Sachalin-3, udziałem w którym zainteresowany jest brytyjsko-holenderski Royal Dutch Shell. Projekt przewiduje rozbudowę funkcjonującej już na wyspie fabryki gazu skroplonego, Sachalin-2. Royal Dutch Shell jest jednym z partnerów Gazpromu w tym przedsięwzięciu.

Sachalin-2 to jedyna fabryka LNG w Rosji. Jej moce wynoszą 10 mln ton rocznie, Gazprom chce je zwiększyć do 15 mln ton. Nowa linia miała być uruchomiona w 2021 roku. Dziennik "Wiedomosti" ocenia, że bez importowanego sprzętu Gazpromowi trudno będzie zagospodarować Jużno-Kirinskoje. Niezbędne urządzenia produkują tylko amerykańskie FMC Technologies, Cameron i GE Subsea oraz norweski Aker.

Cytowany przez gazetę analityk Michaił Korczemkin zwraca uwagę, że skraplanie gazu w Rosji rówież jest uzależnione od importowanych technologii. Jego zdaniem w kolejnym posunięciu Waszyngton może objąć sankcjami rosyjskie projekty w sferze LNG.

"Wiedomosti" przypominają, że Gazprom chce zbudować fabryką LNG nad Bałtykiem, zaś Rosnieft - na Dalekim Wschodzie, a Novatek już buduje takie zakłady na Półwyspie Jamalskim.

USA nie odpuszczają Rosji:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Georgios
Ropa się nie zepsuje. Nie dziś to za 10 lat
 • 2
 • 7
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane