• rozwiń
  • WIG20 2217.84 +0.77%
  • WIG30 2520.23 +0.73%
  • WIG 58525.39 +0.65%
  • sWIG80 11595.92 +0.05%
  • mWIG40 3820.72 +0.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Chiny

Wielkie przesiedlenia w ramach walki z ubóstwem

Wielkie przesiedlenia w ramach walki z ubóstwem
Foto: wiki ( CC BY-SA 2.0)/ Taro Taylor Foto: Wielkie przesiedlenia w Chinach w ramach walki z ubóstwem

W ramach walki z ubóstwem ponad dwa miliony najbiedniejszych Chińczyków zostanie w tym roku przesiedlonych z najbardziej zacofanych regionów na obszary z lepszą infrastrukturą - poinformowała we wtorek agencja Xinhua powołując się na przedstawiciela rządu.

Ten program przesiedleń jest elementem strategii chińskich władz, zakładającej wydobycie 10 milionów ludzi z ubóstwa do 2020 roku.

Nowy dom

Część mieszkańców z najbiedniejszych regionów wiejskich zostanie przesiedlona na obszary, na których będą mieli zapewnione szkoły, szpitale itp. Inni przeniosą się na tereny z lepszą infrastrukturą drogową i dostępem do wody pitnej - powiedział Liu Yongfu, kierujący rządową agencją ds. walki z ubóstwem.

Reuters odnotowuje, że mimo dwóch dekad szybkiego wzrostu gospodarczego, ubóstwo pozostaje w Chinach ogromnym problemem, głównie na obszarach wiejskich, gdzie brak miejsc pracy zmusza dorosłych do szukania jej gdzie indziej. Na miejscu pozostają ludzie starsi i dzieci, często bez dostępu do opieki zdrowotnej, edukacji itp.

Bieda

Poniżej granicy ubóstwa, którą stanowi roczny dochód poniżej 2300 juanów (360 USD), żyje w Chinach ok. 5 proc. populacji. Głównie są to mieszkańcy obszarów wiejskich - informują chińskie media.

W marcu br. premier Li Keqiang obiecał zwiększenie o 43 proc. finansowania programów walki z ubóstwem. W październiku zeszłego roku rząd chiński ogłosił, że do 2020 roku chce wydobyć z ubóstwa wszystkich mieszkańców. W grudniu Li wezwał władze lokalne do przygotowywania mieszkań, zatrudnienia, placówek opieki medycznej i szkół dla ludzi przesiedlanych z najbiedniejszych obszarów.

Bank Światowy wskazuje, że od czasu zainicjowania reform rynkowych w 1978 roku w Chinach wydobyto z ubóstwa ponad 800 milionów ludzi. Chiny pozostają jednak krajem rozwijającym się, a reformy są niekompletne.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane