• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Wielka wyprzedaż walut i akcji. Efekty Brexitu "długie i głębokie"

Wielka wyprzedaż walut i akcji. Efekty Brexitu "długie i głębokie"
Foto: Shutterstock Foto: Polska moż ebyć w grupie krajów, które najbardziej stracą na Brexicie.

To nie koniec finansowego tsunami. Wszystko wskazuje na to, że obecny tydzień przyniesie dalsze osłabianie się polskiej waluty, a na giełdach będzie trwała wyprzedaż akcji. Ministerstwo Finansów odwołało dzisiejszy przetarg na obligacje z powodu niepewności na rynkach finansowych.

Konsekwencje Brexitu będą bardzo poważne, a straty na rynkach finansowych liczone są już w miliardach. Odczuwają je także obywatele Polski, złoty osłabił się w stosunku do głównych walut. Zapłacimy więcej za wakacje za granicą, wzrosną raty kredytów walutowych, towary z zagranicy będą droższe.

Kolejne tąpnięcie

W piątek giełdy na świecie miały swój najgorszy dzień od pięciu lat. Dziś jest spokojniej, ale rynek jest bardzo niepewny - podaje agencja Reuters. Japoński rząd wydał oświadczenie, że jest gotów do interwencji na rynku. To umocniło jena i giełdę w Tokio, której główny indeks Nikkei wzrósł dziś o 1,4 proc. po spadku o 7,9 proc. w piątek. Szeroki indeks azjatyckich akcji MSCI spadł jednak o 0,9 proc.

Funt brytyjski, który w piątek był najsłabszy od 31 lat, dziś traci na wartości ponad 2 proc. Na wartości traci też euro w stosunku do dolara, spada cena ropy.

- Panuje duża niepewność, inwestorzy nie mają pojęcia, jakie będą jej konsekwencje i jak wielu ryzykownych walorów powinni się pozbyć - ocenił Hiroko Iwaki, ekspert Mizuho Securities - Można jednak zakładać, że nie skończyli jeszcze wyprzedaży i nie zdziwiłbym się, gdybym zobaczył kolejny spadek o 10 proc. - dodaje.

Wyprzedaż euro

Zdaniem analityków, kluczowe będzie, jak bardzo zwolni brytyjska i unijna gospodarka. Jeśli rozpoczną się rozmowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, to inwestorzy rozpoczną wyprzedaż walut i akcji. Zwłaszcza, że wile e krajów może pójść w ślady Wielkiej Brytanii i ogłosić swoje referenda dotyczące dalszego uczestnictwa w UE.

- To będzie ogromna wyprzedaż euro, wraz z rodzącymi się nowymi referendami - powiedział  Jerome Booth, analityk New Sparta Asset Management z Londynu.

Jego zdaniem, ta wyprzedaż będzie trwała bardzo długo i będzie bardzo głęboka, ucierpią na niej także posiadacze euroobligacji.

 

Minister Waszczykowski zaprasza na konsultacje ws. Brexitu do Warszawy:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Pulpie
A większości Polaków Brexit jest wciąż najzupełniej obojętny ... nie rozumieją, że bije w każdego z nas - cenami kredytów, walut, rentownością obligacji i t.p. Potem dojdą ceny w sklepach ale "suweren" ocknie się dopiero wtedy, jak nie zobaczy na koncie "pińcet" ...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Carollo
rząd i tak zaciera ręce z sytuacji... paliwa będą droższe to wpływy z podatku większe..
zwykłymi obywatelami i tak się nie przejmują. Oni mają kwotę wolną od podatku na poziomie 30 tyś a zwykły śmiertelnik 3 tyś.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane