• rozwiń

Wielka Brytania straci tysiące miejsc pracy po brexicie. Nowe prognozy

Tusk o porozumieniu ws. brexitu Odtwórz: Tusk o porozumieniu ws. brexitu
Tusk o porozumieniu ws. brexitu "Źródło: tvn24bis"

10,5 tysiąca miejsc pracy, głównie w londyńskim sektorze finansowym zniknie w Wielkiej Brytanii pierwszego dnia po jej wyjściu z Unii Europejskiej - oszacowała w raporcie firma doradcza EY. Jak oceniła, najwięcej skorzystają na tym Dublin i Frankfurt.

Autorzy raportu podkreślili, że nowe dane szacunkowe są niższe od prognozy z ubiegłego roku, kiedy to oceniano, że Wielka Brytania straci 12,5 tysiąca miejsc pracy.

Jak jednak zaznaczono w raporcie, zapowiedzi firm wskazują na to, że oprócz osób na stanowiskach technicznych z Londynu wyprowadzi się także wielu menedżerów.

Jak wynika z badania EY, aż 33 procent firm sektora finansowego publicznie zapowiedziało, że ma zamiar przenieść część operacji lub pracowników poza Wielką Brytanię w związku z jej wyjściem z Unii Europejskiej.

Szef działu usług finansowych EY Omar Ali zaznaczył, że w ciągu ostatniego roku firmy "znacząco rozwinęły swoje plany" i mogą teraz dokładniej ocenić skalę proponowanych zmian.

Negocjacje brexitu

Ali podkreślił jednocześnie, że piątkowe porozumienie polityczne Wielkiej Brytanii z Unią Europejską w sprawie pierwszego etapu negocjacji o opuszczeniu Wspólnoty "wywołało ulgę w całym City" i "dało sygnał, że naszą intencją jest ustalenie jak najszybciej okresu przejściowego".

Jego zdaniem taki rozwój sytuacji "ma zasadnicze znaczenie dla uniknięcia dalszego zwiększania ryzyka dla systemu i przyszłej pozycji brytyjskiej branży finansowej".

Formalną decyzję w sprawie zakończenia pierwszego etapu rozmów podejmą w tym tygodniu przywódcy państw unijnych podczas szczytu Rady Europejskiej w Brukseli.

Wcześniej podobne szacunki dotyczące możliwej utraty miejsc pracy przedstawiał także Bank Anglii, który ostrzegał przed likwidacją około 10 tysięcy stanowisk pracy.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane