• rozwiń

Fatalna wiadomość dla zwolenników brexitu. Zmiana w rankingu największych gospodarek świata

UE27 zgodziła się, że zaakceptuje wniosek o przedłużenie brexitu do 31 stycznia 2020 roku Odtwórz: UE27 zgodziła się, że zaakceptuje wniosek o przedłużenie brexitu do 31 stycznia 2020 roku
UE27 zgodziła się, że zaakceptuje wniosek o przedłużenie brexitu do 31 stycznia 2020 roku "Źródło: tvn24"

Czas, kiedy Wielka Brytania była piątą gospodarką świata, właśnie się kończy. Jak wynika z najnowszych prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego na 2017 rok, Zjednoczone Królestwo pod względem wartości PKB będzie notowane niżej niż Francja, co sprawi, że oba kraje zamienią się z zestawieniu miejscami. Wszystko przez brexit.

O tym, że brytyjska gospodarka traci rozwojowy impet alarmuje także tamtejsze Biuro Odpowiedzialności Finansowej (OBR), które w środę obniżyło prognozy dla Wysp.

Zgodnie z najnowszymi przewidywaniami, zamiast o 2 proc., gospodarka ma w tym roku urosnąć o zaledwie 1,5 proc. Turbulencje mają potrwać do końca dekady. W 2018 roku gospodarka ma spowolnić do 1,4 proc., a w 2019 i 2020 roku do 1,3 proc.

Gorsze prognozy wynikają z trudnych warunków ekonomicznych, jakie mogą spotkać Brytyjczyków po opuszczeniu Unii Europejskiej. W sytuacji, gdyby prognozy wzrostu nie uległy poprawie do 2021 roku, kraj ten przez wiele lat będzie pozostawać w tyle w porównaniu do wielu innych rozwiniętych gospodarek, na czele ze Stanami Zjednoczonymi.

Jakie przyczyny?

O najnowszych prognozach gospodarczych mówił w środę minister finansów Philip Hammond podczas mowy budżetowej - ważnym wydarzeniu w politycznym kalendarzu tego kraju. Stwierdził m.in., że "Wielka Brytania jest szóstą pod względem wielkości gospodarką świata".

Nawiązał w ten sposób do prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego z października. Wynika z nich, że Francja ma nieznacznie wyprzedzić Wielką Brytanię w rankingu światowych gospodarek w 2017 roku. Przewaga ma się jednak jeszcze powiększyć w 2018 roku. Serwis CNN Money zwraca uwagę, że sytuacja, kiedy Francja wyprzedza Wielką Brytanię w tym zestawieniu, ma miejsce po raz pierwszy od 2013 roku.

Zdaniem ekspertów prognozy odzwierciedlają problemy Wysp Brytyjskich. Od czasu ubiegłorocznego referendum, w którym większość obywateli zagłosowała za brexitem, funt spadł o 12 procent w stosunku do dolara, zmuszając Brytyjczyków m.in. do płacenia wyższych cen za importowane towary. Jednocześnie inflacja urosła do 3 proc., podczas gdy zadłużenie gospodarstw domowych wzrosło o około 4 proc. rocznie. Z danych firmy Visa wynika, że zwolniły także inwestycje, a wydatki konsumpcyjne w październiku spadły najmocniej od czterech lat.

Utrata piątego miejsca w rankingu na rzecz rywala z Unii Europejskiej jest fatalną wiadomością dla polityków, którzy twierdzą, że Wielka Brytania będzie silniejsza poza Wspólnotą. Co więcej, MFW prognozuje, że już w 2019 roku zarówno Wielką Brytanię jak i Francję prześcigną Indie, co może oznaczać dalszy spadek w zestawieniu.

Oto siedem największych gospodarek świata zgodnie z prognozą MFW:

1. USA - 19,4 biliona dolarów

2. Chiny - 11,9 biliona dolarów

3. Japonia - 4,9 biliona dolarów

4. Niemcy - 3,7 biliona dolarów

5. Francja - 2,575 biliona dolarów

6. Wielka Brytania - 2,565 biliona dolarów

7. Indie - 2,4 biliona dolarów

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane