• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Temat: Wielka Brytania - Unia Europejska

Brytyjski bank zapowiada rewolucję po brexicie. Otworzy nowe biuro

Donald Tusk o możliwym odwróceniu brexitu Odtwórz: Donald Tusk o możliwym odwróceniu brexitu
Donald Tusk o możliwym odwróceniu brexitu "Źródło: tvn24"

Uratowany za pomocą publicznych pieniędzy w trakcie kryzysu finansowego 2008 roku Royal Bank of Scotland poinformował w piątek, że rozważa założenie nowego biura w Amsterdamie, które po brexicie zajęłoby się operacjami na terenie Unii Europejskiej.

Informacja o tych planach znalazła się w raporcie dotyczącym wyników finansowych za pierwsze półrocze 2017 roku, w którym bank odnotował pierwszy zysk od trzech lat. 71 procent akcji grupy RBS należy do brytyjskiego rządu, który przejmując akcje w firmie uratował ją przed upadkiem po kryzysie finansowym 2008-2009 roku.

Wstępne rozmowy

Jak podkreślono, stworzenie nowego biura w Holandii miałoby "zminimalizować utrudnienia dla firmy i pozwolić na dalsze świadczenie usług klientom w przypadku utraty tzw. unijnego paszportowania" usług finansowych (zezwolenia na działalność w innym kraju UE niż państwo zarejestrowania) po brexicie.

150-osobowy zespół w Amsterdamie miałby obsługiwać klientów należącej do RBS spółki NatWest Markets, która zajmuje się bankowością inwestycyjną. Jak zaznaczono, rozpoczęto już wstępne rozmowy w tej sprawie z holenderskim bankiem centralnym. RBS ma licencję zezwalającą na świadczenie usług bankowych w Holandii, gdy w 2007 roku przejął bank ABN Amro.

Prezes RBS Ross McEwan podkreślił jednak w rozmowie z "Financial Timesem", że "to nie będą duże operacje, będą jedynie służyć brytyjskim klientom, którzy potrzebują działać w ramach UE i odwrotnie".

Rosnąca niepewność

Decyzja banku jest kolejnym sygnałem wskazującym na narastającą niepewność w brytyjskim sektorze finansowym wobec możliwych konsekwencji związanych z planowanym wyjściem kraju ze Wspólnoty.

Reprezentujące sektor władze City of London apelowały wielokrotnie do brytyjskiego rządu o zapewnienie łagodnych okresów przejściowych, a także zachowanie liberalnych przepisów imigracyjnych, które pozwalają na przyciąganie najlepszych pracowników z całego świata.

W obliczu ryzyka związanego z brexitem wiele europejskich stolic stara się przyciągnąć inwestorów, którzy będą poszukiwali siedzib na terenie państwa członkowskiego UE. Wśród faworytów są m.in. Frankfurt, Paryż, Bruksela, Dublin i Amsterdam, ale także polski rząd sygnalizował zainteresowanie pozyskaniem firm, które byłyby skłonne przenieść część swoich operacji m.in. do Warszawy, Krakowa, Gdańska, Wrocławia, Poznania lub Łodzi.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane