• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Wielka Brytania

Media: służba cywilna oskarża May o zmarnowanie roku w sprawie brexitu

Theresa May przedstawiła UE swój plan na Brexit Odtwórz: Theresa May przedstawiła UE swój plan na Brexit
Theresa May przedstawiła UE swój plan na Brexit "Źródło: tvn24"

Wysocy rangą urzędnicy zaangażowani w negocjacje w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oskarżyli we wtorek na łamach dziennika "Financial Times" brytyjską premier Theresę May o zmarnowanie roku od referendum i nadmierną kontrolę nad procesami administracyjnymi.

Jak napisał "FT", "obecni i byli urzędnicy mówią o ekstremalnej frustracji w Whitehall (brytyjska dzielnica rządowa - red.) spowodowanej tym, jak May zarządzała negocjacjami w sprawie Brexitu pomiędzy ubiegłorocznym referendum a czerwcowymi wyborami parlamentarnymi".

Urzędnicy krytykują

Rozmówcy gazety powiedzieli, że May "związała ręce brytyjskich negocjatorów ustaleniami, które były przygotowane bez konsultacji wewnątrz gabinetu", a także ocenili, że "jej zaufany krąg na Downing Street chronił ją przed >>trudnymi<< wiadomościami z Brukseli".

- To był kompletnie zmarnowany rok, podczas którego Torysi (Partia Konserwatywna - red.) negocjowali sami ze sobą - powiedział John Kerr, członek Izby Lordów i były szef służby dyplomatycznej w MSZ.

Wtórował mu inny lord i były najwyższy rangą urzędnik w ministerstwie finansów Nicholas Macpherson, który ocenił, że "zbyt często w ciągu ostatniego roku interes państwa był podporządkowywany interesowi partii".

Jeden z anonimowych rozmówców "FT" nazwał minione 12 miesięcy "klęską dyplomacji".

- Mieliśmy do czynienia z premier mówiącą o tym, że brak porozumienia jest lepszy niż złe porozumienie i (ministrem spraw zagranicznych) Borisem Johnsonem sugerującym, że w ogóle nie zależy nam na umowie. Nastrój po drugiej stronie kanału (La Manche) jest okropny - powiedział.

Odpowiedź na zarzuty

Według informacji "FT" wśród osób odpowiedzialnych za taki rozwój wydarzeń byli między innymi byli szefowie gabinetu May, Fiona Hill i Nick Timothy, a także szef kancelarii premier Jeremy Heywood, który "niewystarczająco próbował rozbić tajemniczą i zamkniętą strukturę podejmowania decyzji".

Cytowane przez dziennik źródła zbliżone do Downing Street odrzuciły jednak zarzuty jako "politycznie motywowaną krytykę". Oskarżyły byłego premiera Davida Camerona o to, że nie przygotował rządowego planu na wypadek decyzji o wyjściu z Unii Europejskiej, co oznacza, że urzędnicy musieli zmierzyć się z zupełnie nowym wyzwaniem.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane