• rozwiń

Temat: Wielka Brytania

Media: Wielka Brytania ma być gotowa na "twardy Brexit"

Foto: PAP/EPA/ FACUNDO ARRIZABALAGA Foto: Premier Theresa May na wtorek ma zaplanowane przemówienie o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May ma zapowiedzieć podczas wtorkowego przemówienia o wyjściu kraju z UE, że jest skłonna rozważyć tzw. twardy Brexit i poświęcić brytyjskie członkostwo we wspólnym rynku na rzecz kontrolowania imigracji - informuje prasa w niedzielę.

Podczas wtorkowego wystąpienia przed członkami korpusu dyplomatycznego May przedstawi główne założenia w brytyjskich negocjacjach z Unią Europejską, dotyczące przyszłych relacji kraju ze Wspólnotą po tzw. Brexicie. Wystąpienie będzie miało miejsce w Lancaster House - należącym do ministerstwa spraw zagranicznych pałacu z XIX wieku, w którym organizowano najważniejsze z odbywających się w Londynie szczytów dyplomatycznych XX i XXI wieku.

May o Brexicie

Według mediów szefowa rządu podkreśli, że Wielka Brytania musi być gotowa na opuszczenie wspólnego rynku i unii celnej, jeśli byłoby to warunkiem koniecznym dla zniesienia swobody przepływu osób i łatwości podpisywania umów handlowych z innymi krajami spoza Wspólnoty, w tym z Australią, Nową Zelandią i Indiami.

Brytyjska premier ma także zapowiedzieć wyłączenie Wielkiej Brytanii spod jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ma też zaapelować o zakończenie podziałów pomiędzy tymi, którzy głosowali za pozostaniem w UE i tymi, którzy popierali rezygnację z unijnego członkostwa.

Według źródeł "The Sunday Telegraph" pełna treść wystąpienia jest objęta tajemnicą i nie została jeszcze udostępniona nawet ministrom. - Ludzie będą mieli poczucie, że kiedy mówiła "Brexit znaczy Brexit", naprawdę miała to na myśli - powiedziało gazecie anonimowe źródło na Downing Street.

Prognozy dla funta

Z kolei "The Sunday Times" poinformował, że anonimowi członkowie gabinetu May spodziewają się, że jej wystąpienie może wywołać "korektę na rynkach" i osłabienie funta.

W rozmowie z agencją Reutera rzecznik rządu powiedział, że są to wyłącznie spekulacje i odmówił dalszych wyjaśnień.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rząd brytyjski planuje formalnie rozpocząć procedurę wystąpienia kraju z Unii Europejskiej przed końcem marca br.

 

Niewiadome wokół Brexitu. Relacja Macieja Worocha (30.12.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Darth2vids
Bez Unii tylko im pozostaje Ameryka a Trump chce ostro bronic swoich firm , z kolei Brytyjczycy robia to samo. "Co moje to nie rusz a co twoje to moje". Stany i UK z takim podejsciem sie nie dogadaja i nawet jezeli podpisza umowe handlu to bedzie WIELE zgrzytow i klutni.

Jeszcze im pozostaja Indie i Chiny ale to sie nikomu nie spodoba.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
smerf_mady
Jeszcze będziecie błagać o powrót do Unii, gdy Funt będzie na poziomie dzisiejszego Rubla, ale ja nie wiem czy Was tak łatwo przyjmiemy :)
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Darth2vids
Znajac mentalnosc Anglikow to nawet jezeli beda chcieli wrocic to sie uniosa duma i powiedza ze Unia im niepotrzebna.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
smerf_mady
do Darth2vids jak im Funt zanurkuje to ich honor nic nie pomoże. Sugerujesz że, Funt w przyszłości stanieje bardziej od (w)Rubla?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane