• rozwiń
  • WIG20 2183.25 +0.85%
  • WIG30 2470.27 +0.77%
  • WIG 57418.58 +0.69%
  • sWIG80 11429.60 -0.17%
  • mWIG40 3647.38 +0.29%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Jak się zmieni status obywateli UE po brexicie? Brytyjski rząd porozmawia z Polakami

Brak rozstrzygnięcia w Izbie Gmin. Komentarz korespondenta TVN24 Odtwórz: Brak rozstrzygnięcia w Izbie Gmin. Komentarz korespondenta TVN24
Brak rozstrzygnięcia w Izbie Gmin. Komentarz korespondenta TVN24 "Źródło: TVN24 BiS"

Brytyjski rząd ogłosił w czwartek daty dwóch spotkań w ramach konsultacji z polską społecznością w Wielkiej Brytanii, które odbędą się w Birmingham i szkockim Edynburgu. Tematami rozmów będą między innymi przyszłe prawa obywateli Unii Europejskiej po brexicie.

Seria trzech spotkań, którą podczas wrześniowego pobytu w Warszawie zapowiedziała brytyjska minister spraw wewnętrznych Amber Rudd, rozpoczęła się 5 października w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie.

W czwartek brytyjska ambasada w Warszawie poinformowała, że kolejne spotkania odbędą się 22 listopada w Polish Millennium House w Birmingham i 23 listopada w Dovecot Studios w Edynburgu.

Jak podkreślono, dla uczestników dostępny jest także ograniczony budżet na dofinansowanie dojazdów, co ma pomóc w przyciągnięciu szerszej grupy polonijnych liderów.

Rejestracja na oba spotkania jest możliwa poprzez kontakt z brytyjską ambasadą w Warszawie.

Poprzednie spotkanie

Podczas październikowego spotkania w Londynie kilkudziesięciu liderów polskiej społeczności wysłuchało informacji o rządowych działaniach przeciwko przestępstwom z nienawiści, którym w ubiegłym roku padali także między innymi Polacy, a następnie zapoznali się ze stanem negocjacji dotyczących praw obywateli Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii po brexicie.

Uczestnicy wzięli także udział w warsztacie, który ma pomóc w zaprojektowaniu nowego systemu ubiegania się o tak zwany status osiedlony (settled status), który zastąpi dotychczasowy model "stałej rezydencji".

Według najnowszych statystyk w Wielkiej Brytanii mieszka około miliona Polaków, którzy stanowią największą mniejszość narodową.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca br. i ma opuścić Wspólnotę w dwa lata od tej daty, w nocy z 29 na 30 marca 2019 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane