• rozwiń

Jak się zmieni status obywateli UE po brexicie? Brytyjski rząd porozmawia z Polakami

Premier Boris Johnson chce doprowadzić do brexitu Odtwórz: Premier Boris Johnson chce doprowadzić do brexitu
Premier Boris Johnson chce doprowadzić do brexitu "Źródło: Reuters"

Brytyjski rząd ogłosił w czwartek daty dwóch spotkań w ramach konsultacji z polską społecznością w Wielkiej Brytanii, które odbędą się w Birmingham i szkockim Edynburgu. Tematami rozmów będą między innymi przyszłe prawa obywateli Unii Europejskiej po brexicie.

Seria trzech spotkań, którą podczas wrześniowego pobytu w Warszawie zapowiedziała brytyjska minister spraw wewnętrznych Amber Rudd, rozpoczęła się 5 października w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie.

W czwartek brytyjska ambasada w Warszawie poinformowała, że kolejne spotkania odbędą się 22 listopada w Polish Millennium House w Birmingham i 23 listopada w Dovecot Studios w Edynburgu.

Jak podkreślono, dla uczestników dostępny jest także ograniczony budżet na dofinansowanie dojazdów, co ma pomóc w przyciągnięciu szerszej grupy polonijnych liderów.

Rejestracja na oba spotkania jest możliwa poprzez kontakt z brytyjską ambasadą w Warszawie.

Poprzednie spotkanie

Podczas październikowego spotkania w Londynie kilkudziesięciu liderów polskiej społeczności wysłuchało informacji o rządowych działaniach przeciwko przestępstwom z nienawiści, którym w ubiegłym roku padali także między innymi Polacy, a następnie zapoznali się ze stanem negocjacji dotyczących praw obywateli Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii po brexicie.

Uczestnicy wzięli także udział w warsztacie, który ma pomóc w zaprojektowaniu nowego systemu ubiegania się o tak zwany status osiedlony (settled status), który zastąpi dotychczasowy model "stałej rezydencji".

Według najnowszych statystyk w Wielkiej Brytanii mieszka około miliona Polaków, którzy stanowią największą mniejszość narodową.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca br. i ma opuścić Wspólnotę w dwa lata od tej daty, w nocy z 29 na 30 marca 2019 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane