• rozwiń
  • WIG20 2106.94 -0.15%
  • WIG30 2412.10 -0.13%
  • WIG 56244.28 +0.07%
  • sWIG80 11590.84 -0.22%
  • mWIG40 3772.29 -0.40%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:19

Dostosuj

Nieoczekiwany ruch brytyjskich pracodawców i związkowców. W obronie imigrantów

Nieoczekiwany ruch brytyjskich pracodawców i związkowców. W obronie imigrantów
Foto: tvn24 Foto: Brexit pogorszy sytuację zwłaszcza na rynku pracy

Brytyjscy przedsiębiorcy i związki zawodowe wspólnie wystosowali apel do premier Theresy May, by natychmiast zagwarantowała migrantom z UE przebywającym w Wielkiej Brytanii prawo do pozostania w kraju. Ich zdaniem, obecna niepewność może poważnie zaszkodzić gospodarce.

Brytyjska Izba Handlowa (BCC), reprezentująca firmy zatrudniające w sumie 5 mln osób, wraz z centralą związków zawodowych (TUC) wystosowały obszerny apel do premier rządu. Argumentują, że dalsze opóźnianie będzie szkodliwe dla biznesu, rodzin, lokalnych społeczności, usług publicznych, a nawet systemu opieki zdrowotne.

Prawa po Brexicie

W Wielkiej Brytanii żyje 3,2 mln obywateli z  UE, natomiast poza granicami własnego kraju, w UE mieszka ponad milion Brytyjczyków. Na niedawnym szczycie przywódców UE w Brukseli premier May podkreśliła, ze chce rozpocząć jak najszybciej rozmowy o prawach obu grup po Brexicie.

W liście do premier TUC i BCC domagają się, by May podjęła "zdecydowane działania" i " pokazała swoje przywództwo", by zakończyć niepewność i obawy milionów ludzi i firm, których przyszłość stanęła pod znakiem zapytania po referendum ws. Brexitu 23 czerwca. Według autorów listu, który w sobotę został wysłany do premier, już teraz część osób opuszcza Wyspy i liczba ta może się zwiększyć, jeśli kroki nie zostaną podjęte natychmiast.

"Środowiska pracodawców i pracowników, które reprezentujemy w całym kraju, wyrażają głębokie i uzasadnione obawy o prawa obywateli Ue obecnie przebywających i pracujących w Wielkiej Brytanii" - napisali we wspólnym liście szef BCC Adam Marshall i przewodniczący TUC Frances O’Grady.

Ich zdaniem premier powinna przerwać pat i złożyć obietnicę obywatelom UE zapewnienia im prawa do pozostania na Wyspach. Jak dotąd oficjalne stanowisko rządu jest takie, by nie składać deklaracji dopóki nie zostaną zagwarantowane odpowiednie prawa Brytyjczyków w UE.

Według statystyk Brytyjskiego Urzędu Pracy z pierwszego kwartału 2016 r. na Wyspach pracuje 2,1 mln obywateli z innych krajów UE - o 224 tys. więcej niż rok wcześniej.

 

Brexit pod znakiem zapytania:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
faceroll
Cóż za farsa. Oni nie występują w obronie imigrantów, lecz własnych interesów, które mogą upaść lub/i znacznie się uszczuplić jeśli nie będą mieli taniej siły roboczej, bo tylko o to tu chodzi.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane