• rozwiń

Temat: Wielka Brytania

Brexit spędza sen z powiek imigrantów. "To nie jest dobry powód do wzięcia ślubu"

Brexit spędza sen z powiek imigrantów. "To nie jest dobry powód do wzięcia ślubu"
Foto: Shutterstock Foto: Ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z UE może dotknąć wszystkich obszarów życia migrantów

Obywatele innych unijnych państw obawiają się, że mogą się znaleźć w trudnej sytuacji po przyszłorocznym referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej i starają się o podwójne obywatelstwa - informuje poniedziałkowy "Guardian".

Gazeta podkreśla, że ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z UE może dotknąć wszystkich obszarów życia migrantów: od pozwoleń na pracę i opieki zdrowotnej do emerytur i podatków. Powołując się na swoją ankietę, wymienia ponad 1200 przypadków, w których obywatele innych państw członkowskich mówią, że są "w trakcie" pozyskania drugiego paszportu lub "rozważają" taką możliwość.

Komplikacje

W tekście cytowani są obywatele Francji, Niemiec, Polski i Włoch, którzy podkreślają, że spodziewają się komplikacji, jeśli w wyniku przyszłorocznego głosowania Brytyjczycy zdecydują o opuszczeniu UE.

28-letni Bart Szydłowski mówi gazecie, że "nie jest pewny, czy mógłby łatwo wrócić do Polski". - Przeżyłem tutaj moje całe dorosłe życie. Moje umiejętności w teorii można przełożyć na inne realia rynkowe, ale nie wiem, czy znalazłbym w Polsce pracę, która by ich wymagała i zapewniała standard życia, jaki mam na Wyspach - powiedział. Dodał, że jedną z opcji jest pozyskanie obywatelstwa przez małżeństwo z wieloletnią brytyjską partnerką, ale podkreśla, że "taka presja nie jest dobrym powodem do wzięcia ślubu".

Podobne lęki sygnalizują Brytyjczycy, którzy od wielu lat mieszkają na kontynencie. Mieszkająca w Niemczech dziennikarka Rebecca Syme powiedziała, że "pozostanie tutaj (po referendum) może być skomplikowane, więc z tego powodu wystąpiła o niemieckie obywatelstwo".

Jakie prawa?

Według rządowych statystyk o brytyjski paszport stara się nawet 18 tys. obywateli innych państw Unii Europejskiej rocznie, w tym 6500 Polaków. W roku 2009 te liczby były znacząco niższe i wynosiły odpowiednio 10 tys. i 458.

Obywatele Unii Europejskiej mogą brać udział w wyborach lokalnych i wyborach do Parlamentu Europejskiego, ale nie będą mieli prawa głosu w zaplanowanym na 2016 rok referendum o pozostaniu Wielkiej Brytanii w UE.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
marassralas
Trochę szkoda, od czasów młodzieńczych marzyłem że kiedyś sobie przez kilka lat pomieszkam i popracuję w Wielkiej Brytanii, ale przez zasiłkowych pasożytów będzie to trudniejsze.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
denm
Dziwić się? Bruksela zdaje się być kompletnie głucha na problem imigracji przez kraje Unii, więc Wielka Brytania po prostu się wkurzy i ucieknie. Tyle.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane