• rozwiń

Temat: Wielka Brytania - Unia Europejska

Gigantyczny rachunek za brexit. Londyn szacuje, ile może zapłacić za rozwód z Unią

Ile Brytyjczycy zapłacą za Brexit? Odtwórz: Ile Brytyjczycy zapłacą za Brexit?
Ile Brytyjczycy zapłacą za Brexit? "Źródło: TVN24 BiS"

Wielka Brytania gotowa jest zapłacić do 40 miliardów euro w ramach porozumienia o opuszczeniu Unii Europejskiej - poinformowało czasopismo "Sunday Telegraph" powołując się na anonimowe oficjalne źródła bliskie kręgom ustalającym brytyjską strategię negocjacyjną.

Według czasopisma negocjatorzy UE domagali się 60 mld euro oraz istotnego postępu w uregulowaniu brytyjskich należności jeszcze przed rozpoczęciem formalnych negocjacji na temat skomplikowanych zagadnień, takich jak przyszłe dwustronne porozumienia handlowe.

Natomiast strona brytyjska oferowała - jak twierdzi "Sunday Telegraph" - 30 mld euro płatne po 10 mld rocznie w ciągu trzech lat po opuszczeniu Unii w marcu 2019 r. Ostateczna suma miałaby być ustalona podczas szczegółowych rokowań na temat porozumień handlowych.

Jaka kwota

Londyn chce też, aby spłaty były integralną częścią porozumienia handlowego.

- Wiemy, że stanowisko UE to 60 mld euro, a rzeczywista możliwość manewru w dół to 50 mld euro. Nasze jest bliższe 30 mld euro a rzeczywista możliwość manewru w górę to 40 mld euro, nawet jeśli opinia publiczna i politycy nie są na to jeszcze gotowi - powiedziała czasopismu anonimowa osobistość określana jako "wysokiej rangi źródło z Whitehallu".

Według innego źródła Londyn gotów jest rozmawiać o sumie pomiędzy 30 i 40 mld euro.

Rząd brytyjski odmówił ustosunkowania się do informacji "Sunday Telegraph". Reuters przypomina, że dotychczas nie było żadnych oficjalnych wskazówek, ile Londyn byłby gotów zapłacić za brexit.

Według Davida Davisa, ministra odpowiedzialnego za rozmowy w sprawie brexitu, Wielka Brytania będzie honorować swoje zobowiązania wobec UE. Odmówił on jednak potwierdzenia, że oznacza to także spłaty netto.

Bank Anglii oświadczył w ubiegłym tygodniu, że niepewność wokół brexitu wywiera negatywny wpływ na brytyjską gospodarkę.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
mig31a
A Kaczorek ile jest w stanie zapłacić za Polexit?
  • 4
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Piotru70
Funt wystrzeli po Brexicie tak jak Dolar po wygranej Trumpa a euro dostanie po tyłku.
  • 1
  • 6
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Darth2vids
Na razie idzie w dol i wyglada na to ze tendencja sie utrzyma. Eksperci mowia ze przez 20 lat bedzie bardzo zle
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane