• rozwiń
  • WIG20 2230.51 +0.20%
  • WIG30 2525.73 +0.09%
  • WIG 58696.92 +0.13%
  • sWIG80 11609.01 +0.19%
  • mWIG40 3734.03 -0.40%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:50

Dostosuj

Wiedeń, Zurych, Monachium. Tam żyje się najlepiej. Polska daleko, daleko na liście

Wiedeń, Zurych, Monachium. Tam żyje się najlepiej. Polska daleko, daleko na liście
Foto: Shutterstock Foto: Wiedeń ponownie znalazł się na czele rankingu miast, w których żyje się najlepiej

Na czele rankingu miast ponownie znalazł się Wiedeń jako miasto, w którym żyje się najlepiej. W zestawieniu opublikowanym przez firmę doradczą Mercer znalazło się ponad 200 miast. Najgorzej żyje się w Bagdadzie. Pośrodku, na miejscu setnym, znalazł się Wrocław.

Wiedeń, liczący 1,7 mln mieszkańców, zajmuje w rankingu pierwsze miejsce od sześciu lat z rzędu.

W tegorocznym ponownie dobrze wypadły miasta niemieckie i szwajcarskie. W pierwszej dziesiątce utrzymały się: Zurych (2. miejsce), Monachium (4), Duesseldorf (6) i Frankfurt (7). Doszły do nich Genewa (8) i Kopenhaga (9).

Oprócz europejskiej siódemki w pierwszej dziesiątce znajdują się też miasta takie, jak Auckland w Nowej Zelandii (3), Vancouver w Kanadzie (6) i Sydney w Australii (10.)

Na czele

Najlepsze do życia miasto - stolica Austrii - może poszczycić się bogatym życiem kulturalnym, dobrą opieką zdrowotną i umiarkowanymi kosztami mieszkaniowymi. W ramach rocznego biletu uprawniającego do korzystania z rozległego systemu transportowego dzienny koszt nielimitowanych przejazdów wynosi około 1 euro dziennie. Dzięki starym kawiarniom z habsburskich jeszcze czasów, wspaniałym barokowym pałacom, operze i licznym instytucjom kulturalnym miasto jest silnym magnesem dla turystów.

Najgorszymi zachodnioeuropejskimi miastami okazały się Belfast (63) i Ateny (85).

Standardy i jakość życia w miastach Europy Środkowej i Wschodniej mają dużą rozpiętość. Najwyżej oceniono Pragę (68. miejsce) i ex aequo Budapeszt i Lublanę (75). Najgorzej żyje się w Kijowie (176), Tiranie (180) i Mińsku (189).

Azja i różnorodność

Ale największą rozpiętość standardów życia odnotowano w Azji. Najlepsze do życia azjatyckie miasto to Singapur, 25. na liście, do najgorszych należy Duszanbe w Tadżykistanie - na 214. miejscu, a ranking zamyka Bagdad.

W ramach swego rankingu Mercer wybrał też grupę miast, które wyrastają na kolejne centra biznesowe. Znalazł się wśród nich Wrocław.

Grupa ta przedstawia się następująco: Durban w RPA (85. miejsce w rankingu) staje się coraz większym ośrodkiem produkcyjnym i wysyłkowym; Cheonan w Korei Płd. (98) – ośrodek technologiczny i uniwersytecki; Taichung na Tajwanie (99) – bogate tradycje kulturalne przyciągają do miasta rozmaite przedsiębiorstwa przemysłowe z regionu i świata; Wrocław (100) – mocne zasoby ludzkie, utalentowani pracownicy i dobra infrastruktura; Manaus w Brazylii (127) – przyciąga biznes swoją wolną strefą gospodarczą; Hajderabad w Indiach (138) – siedziba wielu firm usługowych (IT, ubezpieczenia i finanse); Chongqing w Chinach (142) – przemysł wytwórczy, węzeł transportowy; Xi’an w Chinach (142) – strefa gospodarcza i rozwoju technologicznego; Pune w Indiach (145) – siedziba firm sektora IT i motoryzacyjnego.

Mercer sporządza swój ranking dla przedsiębiorstw i organizacji, uwzględniając takie kryteria, jak stabilizacja polityczna, opieka zdrowotna, oświata, przestępczość, oferta rekreacyjna i transport. Służyć ma on jako pomoc w szacowaniu wynagrodzeń i rozłąkowego dla międzynarodowego personelu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Brain Scientist
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
tomasz3711
Polska będzie jeszcze długo daleko Polska to zagłębie niewolnictwa i niezapłaconej pracy mnóstwa oszustów państwo bezprawia jeżeli to sie nie zmieni to i nasza pozycja w rankingach światowych również sie nie zmieni
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Kalif
Gdyby czytać tą listę od końca to bylibyśmy pewnie liderem ? Smutne to że po wielu latach tak mało zmieniło się w naszych notowaniach.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane