• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: USA

USA odbudowują relacje handlowe z Japonią. Wiceprezydent nie wyklucza umowy

Gorąco na linii USA- Korea Płn Odtwórz: Gorąco na linii USA- Korea Płn
Gorąco na linii USA- Korea Płn

Wiceprezydent USA Mike Pence oświadczył w Tokio, że zainicjowany przez Waszyngton dialog między obu krajami w sprawach ekonomicznych może zaowocować dwustronną umową o wolnym handlu.

- Dziś rozpoczynamy proces dialogu ekonomicznego, którego finałem mogą być w przyszłości dwustronne negocjacje handlowe - powiedział Pence. Sprecyzował, że chodzi o "formalne negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu". - Ale zostawię to na przyszłość - dodał.

Dwustronne negocjacje

Według Pence'a transpacyficzne porozumienie o wolnym handlu (Trans-Pacific Partnership; TPP), z którego USA wycofały się w styczniu, przez co nie może ono zostać ratyfikowane, "należy już do przeszłości". TPP miało obowiązywać między Australią, Brunei, Kanadą, Chile, Japonią, Malezją, Meksykiem, Nową Zelandią, Peru, Singapurem, Wietnamem i Stanami Zjednoczonymi.

Zdaniem Pence'a negocjacje dwustronne między krajami są najlepszym rozwiązaniem.

Wicepremier Japonii Taro Aso zwrócił uwagę, że w relacjach handlowych Waszyngton-Tokio występowały tarcia, ale uznał, że teraz relacje te wchodzą w fazę współpracy.

Agencja Associated Press pisze, że japońska osobistość oficjalna, która informowała dziennikarzy o rozmowach Pence-Aso, zastrzegając sobie anonimowość powiedziała, iż Japonia wciąż ma nadzieję sprowadzić USA z powrotem "do ram międzynarodowych", takich jak TTP.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane