• rozwiń

Wiceminister gospodarki: umowa handlowa z USA to więcej pieniędzy dla Kowalskiego

Wiceminister o TTIP Odtwórz: Wiceminister o TTIP
Foto: tvn24 | Video: PAP Foto: Od czerwca 2013 r. odbyło się już osiem rund negocjacji | Video: Wiceminister o TTIP

Umowa o wolnym handlu pomiędzy USA i UE (TTIP) dla przeciętnego Kowalskiego będzie oznaczać więcej możliwości i więcej pieniędzy, bo poszerzy ona rynek dla polskich firm, co zwiększy m.in. liczbę miejsc pracy - przekonuje w rozmowie z PAP wiceminister gospodarki Andrzej Dycha.

- Rozszerzenie rynku dla polskich przedsiębiorstw o tak duży obszar, jakim jest rynek amerykański, spowoduje, że w Polsce będziemy mieli więcej miejsc pracy. Do kraju napłyną dodatkowe inwestycje, dzięki którym powstaną dobra i usługi skierowane nie tylko na rynek europejski, ale również USA. Małe firmy, które ściśle kooperują z większymi przedsiębiorstwami i dostarczają im komponenty, będą miały więcej zleceń poprzez większą liczbę miejsc pracy - powiedział Dycha. Dodał, że może to prowadzić do większej presji na wzrost płac.

Dla Kowalskiego

Jego zdaniem w efekcie przeciętny Kowalski będzie miał w Polsce tańsze produkty, większe możliwości wyboru pracy, a jeśli prowadzi swój biznes - zyska większą przestrzeń do realizowania swoich celów biznesowych.

Dycha uważa, że rozszerzenie europejskiego wolnego rynku o Stany Zjednoczone będzie miało dla Polski podobny efekt, jak przystąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej.

Negocjacje dotyczące umowy TTIP toczą się w ramach trzech obszarów: dostępu do rynku, obejmującego handel towarami, usługami oraz zamówienia publiczne; współpracy regulacyjnej oraz zasad w handlu, gdzie przedmiotem są ułatwienia handlowe, współpraca celna, ochrona praw własności intelektualnej, małe i średnie przedsiębiorstwa, handel surowcami i energią oraz zrównoważony rozwój.

Od czerwca 2013 r. odbyło się już osiem rund negocjacji. Następna przewidziana jest w kwietniu w Nowym Jorku.

W sobotę w całej Europie odbywają się protesty przeciw negocjowanej między UE a USA umowie o transatlantyckim partnerstwie handlowo-inwestycyjnym (TTIP). W Polsce największa demonstracja przeciwników unijno-amerykańskiego porozumienia organizowana jest w Warszawie pod siedzibą przedstawicielstwa Komisji Europejskiej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Tirol
Wiecej pieniedzy - to jest klamstwo!!!
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane