• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Unia Europejska

Ten region może zablokować CETA. Człowiek Morawieckiego mówi, co dalej

Co dalej z umową CETA? Wiceminister wyjaśnia Odtwórz: Co dalej z umową CETA? Wiceminister wyjaśnia
Foto: TVN24 BiS | Video: TVN24 BiS Foto: Gościem TVN24 BiS był Radosław Domagalski-Łabędzki | Video: Co dalej z umową CETA? Wiceminister wyjaśnia

Państwa Unii Europejskiej nie porozumiały się we wtorek w sprawie zgody na podpisanie umowy o wolnym handlu między UE a Kanadą (CETA). Uczestniczący w rozmowach wiceminister rozwoju Radosław Domagalski-Łabędzki zastrzega jednak, że nie można jednak wyciągać wniosku, że umowy CETA nie będzie. - Nie udało się osiągnąć porozumienia. Wynika to z tego, że Belgia nie jest jeszcze gotowa żeby taką decyzję podjąć - zapewnia wiceminister w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS.

- To wynika z wewnętrznych uwarunkowań. Część walońska sprzeciwia się przyjęciu CETA, ale jest to najprawdopodobniej taka wewnętrzna rozgrywka - tłumaczy.

Sprawę będą omawiać przywódcy unijni na czwartkowo-piątkowym szczycie. - Mam nadzieję, że zastrzeżenia, które ma Belgia zostaną zniesione. Podobnie jak zastrzeżenia, które cały czas zgłaszają Bułgarzy i Rumuni. Domagają się jasnych deklaracji w sprawie wiz - mówi wiceminister.

Jednocześnie wskazuje, że "minister reprezentujący Belgię na wczorajszym posiedzeniu w Luksemburgu mówił bardzo wyraźnie, że są wręcz entuzjastycznie nastawieni do CETA, ale lokalne uwarunkowania uniemożliwiają im podjęcie oficjalnej decyzji".

- Bądźmy spokojni. Wydaje się, że CETA jest niezagrożona - podkreśla Radosław Domagalski-Łabędzki.

Sprzeciw Walonii

14 października parlament belgijskiego regionu Walonia sprzeciwił się podpisaniu CETA przez federalny rząd Belgii. Waloński premier Paul Magnette oświadczył, że region nie dostał wystarczających gwarancji, które rozwiałyby obawy dotyczące umowy.

Belgijski rząd popiera CETA, potrzebuje jednak mandatu od parlamentów regionów i wspólnot językowych, aby w imieniu całego kraju zgodzić się na zawarcie przez Unię umowy handlowej z Kanadą.

O CETA

CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement) proponuje zniesienie niemal wszystkich ceł i barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu usługami między Unią Europejską a Kanadą. Negocjacje ws. umowy trwały pięć lat i zakończyły się we wrześniu 2014 roku. Porozumienie ma być zawarte 27 października szczytu UE-Kanada.

 

Zobacz całą rozmowę.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Euron
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane