• rozwiń
  • WIG20 2102.23 +1.85%
  • WIG30 2406.14 +1.71%
  • WIG 56035.15 +1.46%
  • sWIG80 11616.48 +0.39%
  • mWIG40 3778.54 +0.59%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

WHO walczy z nielegalnymi papierosami. Kupuje je co dwunasty Polak

WHO walczy z nielegalnymi papierosami. Kupuje je co dwunasty Polak
Foto: sxc.hu Foto: Co dwunasty palący Polak kupuje papierosy w nielegalnych źródłach

Stop nielegalnemu obrotowi wyrobami tytoniowymi - to hasło tegorocznego Światowego Dnia bez Tytoniu obchodzonego z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jak przypomina Główny Inspektorat Sanitarny, niemal co dwunasty palący Polak kupuje papierosy w nielegalnych źródłach.

Stop nielegalnemu obrotowi wyrobami tytoniowymi - to hasło tegorocznego Światowego Dnia bez Tytoniu, obchodzonego 31 maja, od 1988 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stara się w tym dniu zwrócić uwagę na kwestię zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych skutków palenia tytoniu.

Zmniejszyć liczbę palaczy

Szacuje się, iż w Europie nielegalny rynek wyrobami tytoniowych stanowi od 6 proc. do 10 proc. Zdaniem WHO ograniczenie dostępności do tanich papierosów pochodzących z nielegalnych źródeł zmniejszy liczbę palaczy.

Jak przypomina Główny Inspektorat Sanitarny, w Polsce problem handlu papierosami z nielegalnych źródeł również jest poważny. Główny strumień nielegalnych papierosów płynie do Polski z Ukrainy. Ze względu na swoje położenie geograficzne Polska jest nie tylko krajem docelowym i krajem pochodzenia nielegalnych wyrobów tytoniowych, ale również krajem tranzytowym dla produktów przeznaczonych na rynki zachodniej części Unii Europejskiej.

Z badań GATS (Global Adult Tobacco Survey) prowadzonych w naszym kraju w latach 2009-2010 pod egidą WHO wynika, że w sumie 8,5 proc. osób palących codziennie, pali papierosy pochodzące z nielegalnego źródła. W ramach szarej strefy w 2010 r. sprzedano ponad 8 mld sztuk papierosów, co spowodowało ubytek dochodów skarbu państwa szacowany na 3,2 mld. zł.

Kto pali papierosy z przemytu?

Najwięcej papierosów w nielegalnych źródłach kupują mieszkańcy wschodniej (15,5 proc.) i północnej Polski (13 proc.), co jest związane z bliskością granic z Ukrainą, Białorusią i Rosją, gdzie ceny papierosów są znacznie niższe niż w Polsce. Znacznie częściej papierosy z przemytu palą osoby z podstawowym wykształceniem, niż z wyższym.

Z badań GATS wynika również, że 27 proc. Polaków w wieku 15 lat i starszych, czyli łącznie 8,7 mln, pali codziennie. Odsetek palaczy wśród mężczyzn w 2010 r. wynosił 33,5 proc. (5,2 mln), a wśród kobiet - 21 proc. (3,5 mln).

W latach 70. i 80. XX wieku Polska zaliczana była do krajów o największej konsumpcji papierosów. Największy odsetek palaczy odnotowano w roku 1982 r., kiedy to każdego dnia po papierosa sięgało 65 proc. panów i 32 proc. pań.

W związku z niepokojącymi danymi epidemiologicznymi dotyczącymi nielegalnego obrotu wyrobami tytoniowymi WHO dąży w Światowym Dniu bez Tytoniu do podniesienia świadomości dotyczącej szkodliwego wpływu nielegalnego obrotu wyrobami tytoniowymi na zdrowie publiczne oraz zachęca kraje do ratyfikacji Protokołu dotyczącego nielegalnego handlu wyrobami tytoniowymi

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
ZAK
Loading...
ZAK
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane