• rozwiń
  • WIG20 2193.09 +0.07%
  • WIG30 2489.94 -0.07%
  • WIG 57962.68 -0.16%
  • sWIG80 11616.02 -0.04%
  • mWIG40 3782.49 -1.08%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:09

Dostosuj

Dwa języki oddalają od Rzymu. Chcą Venexitu

Dwa języki oddalają od Rzymu. Chcą Venexitu
Foto: Flickr (CC BY 3.0) Foto: Wenecja Euganejska uchwaliła "Venexit". Chce autonomii

“Venexit”- tak włoskie media nazwały przyjęcie uchwały przez radę regionu Wenecja Euganejska, która uznaje „naród wenecki” za mniejszość etniczną i przewiduje referendum ws. specjalnej autonomii.

Dokument ten uchwalono na wniosek separatystycznej Ligi Północnej i centroprawicy, które mają większość mandatów w radzie regionalnej.

Dwa języki

Uchwała postuluje wprowadzenie w Wenecji Euganejskiej dwujęzyczności, to znaczy uznania tzw. języka weneckiego jako równorzędnego. Ponadto radni opowiedzieli się za tym, aby tamtejsi urzędnicy państwowi mieli obowiązek posiadania "świadectwa weneckości" i zdania egzaminu ze znajomości lokalnego języka.

Dziennik "La Repubblica podkreśla jednak, że w kwestii języka weneckiego i tego, czy rzeczywiście należy uznać go za osobny język, czy też jest to dialekt, nie ma nawet zgody wśród lingwistów i historyków.

Radni zawarli w uchwale też postulat nauczania języka weneckiego w tamtejszych szkołach oraz używania go na tablicach drogowych i nazwach geograficznych.

Daleko do Rzymu

Część mieszkańców Wenecji i okolic chce być mniejszością narodową państwa włoskiego i po raz kolejny, jak się przypomina, podkreślają oni, że bardzo daleko jest im do Rzymu - zauważają media.

- To ważny krok, który wzmocni wniosek o przyznanie specjalnej autonomii regionowi - powiedział sprawozdawca uchwały Riccardo Barbisan z Ligi Północnej. Przeciwko temu rozporządzeniu wystąpili politycy centrolewicy uznając, że jest niezgodne z konstytucją. Ich zdaniem uchwała zostanie odrzucona przez włoski Trybunał Konstytucyjny. - To jest wystawianie wenecjan na pośmiewisko - podkreślają przeciwnicy tej inicjatywy.

Najostrzej lokalna centrolewica skrytykowała pomysł promowania "wymyślonego" ,według niej, języka weneckiego. Nikt go nie zna i nikt nim nie mówi - zauważają politycy Partii Demokratycznej i podkreślają, że w regionie jest wiele dialektów, ale nie osobny język.

Przypomina się, że obecny pomysł "Venexitu" to rezultat tendencji separatystycznych w tej części Półwyspu Apenińskiego, które nie uznają jej przyłączenia do Włoch przed 150 laty.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
sindanoriello
Włochy są stosunkowo młodym krajem, zjednoczenie Włoch, jako królestwo nastąpiło pod koniec XIX wieku. Przez setki lat Wenecja była prężnie rozwijającym się państwem, dawna wielkość ciągle jest tam silna. Co do języka, to dialekt, bardzo różny (ci z południa ledwo mogą się dogadać z tymi z północy), ale jednak dialekt.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Zapytowywacz
Małe plemiona, toczące z sobą nieustanne wojny poszły kiedyś po rozum do głowy i stworzyły państwa. Razem bezpieczniej, stabilniej i przede wszystkim bez ciągłych wojen. Dziś dążenia nacjonalistów chcących znów powrotu "małych plemion" doprowadza do wojny - ostatniej wojny, po której zostanie pusta, spalona planeta.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane