• rozwiń
  • WIG20 2217.84 +0.77%
  • WIG30 2520.23 +0.73%
  • WIG 58525.39 +0.65%
  • sWIG80 11595.92 +0.05%
  • mWIG40 3820.72 +0.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Węgry na skrzydłach. Agencja Fitch podniosła rating

Węgry na skrzydłach. Agencja Fitch podniosła rating
Foto: Wikipedia Foto: Węgry. Umocnienie forinta po podniesieniu ratingu przez Fitch

Forint umocnił się po podniesieniu przez agencję Fitch ratingu Węgier z poziomu BB plus do BBB minus, czyli ze spekulacyjnego do inwestycyjnego – poinformowała w sobotę węgierska agencja MTI. Do lepszej oceny przyczyniło się m.in. przewalutowanie kredytów hipotecznych na forinty.

Fitch w piątek późnym wieczorem, po zamknięciu giełd w Europie i USA, powiadomił, że podniósł ocenę długoterminowego zadłużenia węgierskiego w walutach obcych z BB plus do BBB minus - czyli z najwyższego poziomu spekulacyjnego do najniższego poziomu inwestycyjnego – z perspektywą stabilną.

Agencja uzasadniła podwyższenie ratingu tym, że wysoka nadwyżka obrotów bieżących, znaczny napływ funduszy unijnych, zmniejszenie stosunku zadłużenia banków do ich kapitału własnego dzięki programowi zachęcającemu do nabywania obligacji państwowych, a także przewalutowanie kredytów hipotecznych na forinty "przyczyniły się do znacznej poprawy bilansu rozliczeń zagranicznych Węgier i zwiększenia ich odporności".

Wyższy rating i są oszczędności

Fitch oszacował również, że wzrost gospodarczy Węgier wyniesie w tym roku 2,1 proc. PKB, a w

przyszłym roku 2,5 proc. pod wpływem korzystnych warunków zewnętrznych i ożywienia konsumpcji wewnętrznej, której sprzyjają m.in. spadające bezrobocie (6 proc.) i niska inflacja (0,9 proc.).

Po podniesieniu ratingu przez Fitch forint znacznie się umocnił – kurs euro spadł poniżej 315 forintów, podczas gdy w ciągu dnia sięgał jeszcze 317 forintów.

Minister gospodarki narodowej Mihaly Varga ocenił na sobotniej konferencji prasowej, że jeśli decyzja agencji Fitch spowoduje podwyżkę ratingu przez przynajmniej jeszcze jedną czołową agencję ratingową, Węgry mogą oszczędzić nawet 40-60 mld ft (127-190 mln euro) na finansowaniu dłużnym. Wiele istotnych funduszy inwestycyjnych ma bowiem zasadę, że kupują papiery dłużne państwa, jeśli przynajmniej dwie z trzech najważniejszych agencji ratingowych nie dają mu oceny spekulacyjnej.

Pozostałe czołowe agencje ratingowe – Standard & Poor’s oraz Moody's - wciąż oceniają Węgry na poziomie spekulacyjnym.

Rosati o ratingach: proponuję zejść na ziemię:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (9)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
graffiti50
to u nas frank dołuje złotówkę,a jak forint padał to u nas złotówka szła na dno bo gospodarka była powiązana, to teraz czekam na wzrost
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
phantomas111
Ciekawe, że w przypadku Węgier i forinta pozbycie się pseudofrankowych kredytów przyniosło podniesienie rankingu. W przypadku Polski i jej szmatławej złotówki przy potencjalnym odfrankowaniu wszyscy odgrażają się procesami o odszkodowania wytaczanymi przez "poszkodowane" banki i dalszego obniżania ratingów.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane