• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Unia Europejska

Podatkowy sojusz Irlandii i Węgier. "Musi być konkurencja między państwami"

Morawiecki: To my wprowadziliśmy temat walki z rajami podatkowymi Odtwórz: Morawiecki: To my wprowadziliśmy temat walki z rajami podatkowymi
Morawiecki: To my wprowadziliśmy temat walki z rajami podatkowymi "Źródło: tvn24"

Węgry i Irlandia zdecydowanie sprzeciwiły się harmonizacji podatku od przedsiębiorstw i innych przepisów podatkowych w Unii Europejskiej. Zdaniem obu państw zniszczyłoby to konkurencję na wspólnym rynku.

Na Węgrzech, gdzie zagraniczne inwestycje odgrywają istotną rolę w gospodarce, podatek od przedsiębiorstw jest najniższy w UE i wynosi 9 proc., podczas gdy w Irlandii - 12,5 proc.

- Nie chcielibyśmy w Unii żadnych przepisów, które wiązałyby Węgrom ręce w kwestiach polityki podatkowej - oznajmił premier Węgier Viktor Orban w Budapeszcie na wspólnej konferencji prasowej z premierem Irlandii Leo Varadkarem.

Jak ocenił, "podatki stanowią istotny element konkurencji".

Varadkar powiedział natomiast, że wraz z Orbanem zgadzają się, iż europejska gospodarka jest najsilniejsza tam, gdzie istnieje konkurencja między państwami członkowskimi.

- Jako rządy podzielamy pogląd, że powinna istnieć konkurencja między państwami członkowskimi w sferze polityki podatkowej - oznajmił.

Wyraził przekonanie, że poszczególne państwa powinny same ustalać wysokość podatków, "zarówno jeśli chodzi o podatek od przedsiębiorstw, jak i podatek dochodowy".

Uprawnienia komisarza

Unijny komisarz ds. gospodarczych Pierre Moscovici powiedział w listopadzie, że Komisja Europejska rozważa wykorzystanie uprawnień, aby pozbawić kraje UE prawa weta w sprawach podatkowych. Ma to przeciwdziałać blokowaniu przyjmowania nowych przepisów.

Decyzje w sprawach zmian prawnych dotyczących podatków kraje UE muszą podejmować jednomyślnie. To powoduje, że trudno uzyskać zgodę na przyjęcie niektórych przepisów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane