• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

Temat: Wielka Brytania referendum

Węgrzy chcą wykorzystać Brexit. Już kuszą firmy uciekające z Wysp

Węgrzy chcą wykorzystać Brexit. Już kuszą firmy uciekające z Wysp
Foto: Shutterstock Foto: Rząd Węgier nie planuje iść drogą Wielkiej Brytanii

Węgry chcą przyciągnąć nad Dunaj przedsiębiorstwa, które po Brexicie opuszczą Wielką Brytanię. W tym celu rząd przygotował specjalną listę zachęt dla inwestorów, ponieważ spodziewa się zmniejszenia strumienia funduszy unijnych dla Europy Środkowo - Wschodniej. Jednocześnie Budapeszt zapewnia, że w UE pozostanie.

Węgierski rząd sporządził listę zachęt, którymi chce przekonać do przeprowadzki do kraju przedsiębiorstwa uciekające z Wielkiej Brytanii - mówił w wywiadzie dla gospodarczego dziennika "Világgazdaság" Mihaly Varga, węgierski minister gospodarki.

Uderzenie w budżet

Wprawdzie Mihaly Varga nie zdradził szczegółów planu zachęt, ale podkreślił, że  wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w dłuższej perspektywie uderzy w budżet wspólnoty, a to oznacza, że do krajów Europy Wschodniej popłynie mniej środków finansowych.

Odpowiedzią na ten problem ma być właśnie przejęcie kapitału i firm, które będą opuszczały Wielką Brytanię w obawie przez gospodarczą izolacją.

Węgry zostają

Varga podkreślił również, że Brexit nie jest palącym problemem, bo negocjacje wyjście Wielkiej Brytanii z UE będą trwały co najmniej dwa lata. Dlatego jego zdaniem nie ma potrzeby dokonywania korekty budżetu Węgier na ten i przyszły rok.

Minister gospodarki poinformował również, że rząd Węgier nie planuje iść drogą Wielkiej Brytanii i nie zamiesza opuszczać unijnych struktur. - Nie mamy takiego zamiaru, planu, czy pomysłu - podkreślił.

Głosowali za Brexitem

51,9 proc. Brytyjczyków opowiedziało się w czwartkowym referendum za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - wynika z opublikowanych w piątek rano przez komisję wyborczą ostatecznych wyników. Za pozostaniem w UE zagłosowało 48,1 proc. wyborców.

Jak sprecyzowała komisja, za Brexitem opowiedziało się ponad 17,4 mln osób, a za pozostaniem w UE - 16,1 mln.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane