• rozwiń
  • WIG20 2165.69 -0.37%
  • WIG30 2451.58 -0.50%
  • WIG 57033.41 -0.46%
  • sWIG80 11417.63 -0.30%
  • mWIG40 3638.29 -0.88%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:11

Dostosuj

Temat: Węgry

Węgry zaskakują. Pierwsza taka decyzja w regionie

Węgry zaskakują. Pierwsza taka decyzja w regionie
Foto: Shutterstock Foto: Na Węgrzech zdecydowano się na niespodziewaną obniżkę stóp procentowych

Węgry to pierwsze państwo w regionie, które zdecydowało się wprowadzić ujemne stopy procentowe. To zaskakująca decyzja. Każdy z 12 ekonomistów zapytanych przez "The Wall Street Journal" o prognozy, spodziewał się, że tamtejszy bank centralny nie zmieni poziomu stóp.

Narodowy Bank Węgier we wtorek niespodziewanie zdecydował się na obniżenie stóp procentowych. Podstawowa stopa procentowa została obniżona z 1,35 proc. do 1,20 proc. i było to pierwsze cięcie od 7 miesięcy.

O tym, jak duże zaskoczenie wywołała ta decyzja, świadczy chociażby ankieta prowadzona przez "Wall Street Journal". Każdy z 12 ekonomistów zapytanych przez gazetę o swoje prognozy przewidywał bowiem, że tamtejszy bank centralny nie zmieni poziomu stóp.

Wskaźnik ten jeszcze na początku ubiegłego roku wynosił 1,95 proc., zaś w sierpniu 2012 roku aż 7,0 proc.

Pierwszy kraj

Szczególną uwagę ekonomistów zwróciło jednak obniżenie stopy depozytowej z 0,1 do -0,05 proc. To bowiem pierwsza taka decyzja wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Do tej pory stopy depozytowe poniżej zera wprowadzały jedynie banki centralne Danii, Japonii, Szwajcarii oraz Szwecji. Ujemne stopy depozytowe w praktyce oznaczają, że banki komercyjne będą płacić za przechowywanie środków na jednodniowych lokatach w banku centralnym.

We wtorek z 2,1 proc. do 1,45 proc. została również obniżona stopa kredytu.

Nie koniec?

Wiele wskazuje jednak, że to nie koniec łagodzenia polityki monetarnej na Węgrzech. Jak zapowiedział bowiem w środę Marton Nagy, wiceprezes tamtejszego banku centralnego, cięcia "na pewno" będą miały swój drugi etap, "ale pytanie, czy będą potrzebne kolejne decyzje".

Oprócz cięć stóp węgierski bank centralny we wtorek obniżył również swoją prognozę inflacyjną na ten rok do 0,3 proc. z 1,7 proc. przewidywanego w grudniu ub.r.

Tymczasem celem Węgier jest inflacja na poziomie 3 proc. Powodem obniżki prognoz jest niska inflacja importowana, polityka Europejskiego Banku Centralnego oraz tania ropa.

Niespodziewana decyzja o cięciu stóp przełożyła się na krótkookresowe umocnienie forinta względem euro, dolara, a także złotego. Węgierska waluta o poranku zaczęła jednak ponownie się osłabiać.

10 marca EBC zdecydował się na obniżkę stóp:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
oPis obludy
czyzby odtatnia deska ratunku
 • 3
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane