• rozwiń

Prognozy dla Polski w górę, dla Unii w dół

Ekspert o rynku pracy przyszłości: robotyzacja to nie bezrobocie Odtwórz: Ekspert o rynku pracy przyszłości: robotyzacja to nie bezrobocie
Ekspert o rynku pracy przyszłości: robotyzacja to nie bezrobocie "Źródło: tvn24bis"

Komisja Europejska w czwartek po raz kolejny podniosła prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski. Szacuje, że w 2018 r. PKB naszego kraju wzrośnie o 4,8 proc, tyle samo co w 2017 roku. Prognozy dla gospodarki europejskiej spadły.

Jej zdaniem perspektywy dla polskiej gospodarki są lepsze niż szacowała przed kilkoma miesiącami. W maju 2018 roku KE oceniła, że w 2017 roku wzrost gospodarczy Polski wyniósł 4,6 proc., a w 2018 roku sięgnie 4,3 proc.

Konsumpcja filarem rozwoju Polski

KE w przedstawionych w czwartek jesiennych prognozach wskazuje, że konsumpcja prywatna będzie głównym motorem wzrostu polskiej gospodarki, napędzanym przez rozwój rynku pracy i silne zaufanie konsumentów. Jej zdaniem aktywność inwestycyjna w sektorze publicznym pozostanie silna, przy wsparciu funduszy UE, podczas gdy inwestycje prywatne będą się umacniać.

KE szacuje również, że w 2019 r. PKB Polski wzrośnie o 3,7 proc. Tak sam wzrost PKB Polski KE prognozowała w maju tego roku.

Jednocześnie prognozy europejskie wskazują, że bezrobocie w najbliższych latach będzie w Polsce nadal spadać. W 2018 r. ma wynieść 3,3 proc., w 2019 r. 2,9 proc., a w 2020 r. 2,8 proc.

Gospodarka UE hamuje

Jednocześnie Komisja Europejska obniżyła w czwartek prognozy wzrostu gospodarczego dla Unii Europejskiej. Szacuje, że w tym roku cała Unia zwiększy swoje PKB o 2,1 proc., a w przyszłym roku o 1,9 proc. Jeszcze w maju szacunki wzrostu wyniosły odpowiednio 2,3 proc. i 2 proc.

KE wskazuje, że przyczyną spowolnienia wzrostu w UE są takie czynniki, jak zanik dynamiki w handlu światowym, rosnąca niepewność i wyższe ceny ropy. Inne czynniki, na które zwracają uwagę unijni urzędnicy, to niepoprawiająca się sytuacja na rynku pracy. KE pisze w raporcie o "wysokiej niepewności" w kontekście perspektyw dla unijnej gospodarki.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane