• rozwiń
  • WIG20 2191.42 +0.15%
  • WIG30 2522.05 +0.02%
  • WIG 56842.90 +0.16%
  • sWIG80 11584.25 +0.32%
  • mWIG40 3939.93 0.00%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:33

Dostosuj

Temat: Włochy

Ustawa o sygnalistach w praktyce. Pierwsza osoba straciła pracę

Jeden formularz oświadczeń majątkowych, status sygnalisty dla świadków. PiS chce większej jawności Odtwórz: Jeden formularz oświadczeń majątkowych, status sygnalisty dla świadków. PiS chce większej jawności
Jeden formularz oświadczeń majątkowych, status sygnalisty dla świadków. PiS chce większej jawności "Źródło: Fakty TVN"

Pięć dni po uchwaleniu przez parlament Włoch ustawy umożliwiającej informowanie o nieprawidłowościach w urzędach i firmach, w tym o korupcji, z pracy na mocy jej przepisów zwolniono pierwszą osobę. Pracowała ona w urzędzie miejskim w Rzymie.

Włoskiej ustawie nadano angielską nazwę Whistleblowing, jak określa się alarmowanie o nieprawidłowościach w instytucji lub firmie.

Pod ochroną

Nowe przepisy przewidują ochronę tożsamości oraz gwarancję zatrudnienia dla osoby zgłaszającej takie przypadki, czyli tzw. sygnalisty, a także to, że nie zostaną podjęte wobec niej żadne kroki odwetowe. Taki pracownik nie może zostać ukarany, przeniesiony na inne stanowisko lub pozbawiony części kompetencji i obowiązków.

Dotyczy to sygnalistów zatrudnionych zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym.

Media poinformowały, że pierwszym miejscem, gdzie zastosowano nową ustawę jest zarząd miasta na rzymskim Kapitolu.

Nie pracowała

Na podstawie nowego prawa zwolniona została pracownica urzędu do walki z korupcją, która uchylała się od wykonywania obowiązków i oddalała się z miejsca pracy zaraz po podbiciu karty zegarowej. W marcu została zauważona przez jedną z zatrudnionych tam osób w chwili, gdy wychodziła rano z urzędu.

Po tym sygnale pracownica była obserwowana przez straż miejską, która stwierdziła, że wiele razy opuszczała urząd. Stanie ona przed sądem w grudniu, gdzie odpowie za uchylanie się od pracy, które na mocy ustawy obowiązującej od kilku miesięcy jest intensywnie ścigane.

Także w Polsce

Status sygnalisty ma zostać wprowadzony także do polskiego prawa. Ma go regulować ustawa o jawności życia publicznego, która obecnie jest w konsultacjach społecznych. Na jej mocy osób, które poinformują o nieprawidłowościach uzyskają ochronę zawodową i prawną. Projekt przewiduje nałożenie obowiązku przygotowania i stosowania wewnętrznych procedur antykorupcyjnych w jednostkach sektora publicznego oraz w co najmniej średnich przedsiębiorstwach.

W projekcie ustawy dotyczącej sygnalistów zapowiedziano również wprowadzenie zapisu dopuszczającego odejście takiej osoby z pracy za porozumienie stron, gdy takie rozwiązanie będzie dla niej korzystne i w sytuacji, gdy ona sama będzie chciała odejść.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane