• rozwiń
  • WIG20 2147.53 -0.57%
  • WIG30 2429.34 -0.57%
  • WIG 56535.40 -0.63%
  • sWIG80 11462.49 +0.14%
  • mWIG40 3599.67 -0.82%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:43

Dostosuj

Temat: Francja

Miasta wprowadzają zakaz jazdy niektórymi samochodami. Z powodu upałów

Ekspert o pracy w czasie upałów Odtwórz: Ekspert o pracy w czasie upałów
Ekspert o pracy w czasie upałów "Źródło: TVN24 BiS"

Francuskie miasta: Paryż, Lyon, Strasburg oraz departament Izery w regionie Owernia-Rodan-Alpy w związku z falą upałów wprowadziły zakazy dla najbardziej zanieczyszczających powietrze samochodów. Francuskie służby meteorologiczne na wtorek zapowiadają najwyższe temperatury.

Szczyt upałów spodziewany jest w 67 francuskich departamentach i w związku z tym wprowadza się restrykcje w ruchu drogowym. Od czwartku temperatury mają zacząć opadać.

Jakie restrykcje?

W Paryżu i Strasburgu zakazano jazdy samochodami starszymi niż 12-letnie, a w Lyonie do ruchu dopuszczone są jedynie auta zaopatrzone w odpowiednie ekologiczne winiety na szybie czołowej pojazdu. Kolor winiety CRIT'Air uzależniony jest od rodzaju jednostki napędowej i spełnienia przez nią normy szkodliwych spalin.

Jak podaje portal The Connexion, na ulicach Paryża pojawił się nowy rodzaj monitoringu, który za pomocą lasera mierzy w realnym czasie poziom wydalanych spalin. Laser wykonuje 20 tysięcy skanów na sekundę, pokazując poziom tlenków azotu, cząsteczek pyłu zawieszonego, dwutlenku węgla i węglowodorów.

W rejonie Ile-de-France przewidywano na poniedziałek wyjątkowo złą jakość powietrza. Według Airparif, instytucji nadzorującej jakość powietrza, poziom ozonu przeciętnie ma utrzymywać się w granicach 190-220 mikrogramów na metr sześcienny.

W niedzielę we Francji wyjątkowo gorąco było na południu - 36 stopni Celsjusza około godziny 16 w Bordeaux, Lyonie i Marsylii, a godzinę wcześniej w Beziers i Perpignan zarejestrowano 37 stopni.

W mniejszym stopniu upał dawał się we znaki na północy: 30 stopni w Paryżu i 32 stopnie w Strasburgu. Na wtorek zapowiadanych jest 36 stopni w Paryżu i Lyonie.

Na południu Francji z powodu upałów tymczasowo wyłączono cztery reaktory, do których chłodzenia używana jest woda z Renu i Rodanu. Nagrzana jest ona do tego stopnia, że reaktory trzeba było wyłączyć.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
kubat
Nie zawsze wiek samochodu świadczy o jego niesprawności a wręcz odwrotnie. Jeśli pojazd jeździ np 20 lat i jest sprawny to chyba świadczy o tym jak dba właściciel o jego stan techniczny.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane