• rozwiń

Ważna decyzja Trumpa. Jej skutki Polacy mogą zobaczyć w portfelach

Ważna decyzja Trumpa. Możemy płacić więcej za paliwo Odtwórz: Ważna decyzja Trumpa. Możemy płacić więcej za paliwo
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: Czy wkrótce zapłacimy więcej za paliwo? | Video: Ważna decyzja Trumpa. Możemy płacić więcej za paliwo

Prezydent USA Donald Trump ma ogłosić decyzję o porozumieniu nuklearnym z Iranem. Spekuluje się, że wycofa Stany Zjednoczone z umowy. W efekcie tej decyzji możemy głębiej sięgać do kieszeni na stacjach benzynowych. Iran to jeden z największych producentów ropy naftowej, która już teraz jest najdroższa od 3,5 roku. O szczegółach opowiadał Łukasz Kijek w programie "Dzień na świecie".

Celem zawartego w lipcu 2015 roku porozumienia między sześcioma mocarstwami (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny, Rosja i Niemcy) a Iranem jest ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie sankcji.

Niepewność na rynkach

Według źródeł w administracji waszyngtońskiej Trump praktycznie podjął już decyzję o wycofaniu USA z porozumienia z Iranem, choć na razie nie wiadomo, jak dokładnie miałoby się to odbyć.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że jego kraj przygotował plany reakcji na każdą decyzję Trumpa w sprawie porozumienia nuklearnego. Przestrzegł, że USA pożałują "jak nigdy wcześniej", jeśli odstąpią od umowy.

Już w oczekiwaniu na decyzję drożeje ropa naftowa, która w poniedziałek po raz pierwszy od listopada 2014 roku jest wyceniana powyżej 70 dolarów za baryłkę.

- Nowe sankcje wobec Iranu spowodowałyby usunięcie w globalnych rynków paliw części irańskiej ropy, co zaostrzyłoby sytuację podaż-popyt i wsparłoby ceny ropy - ocenia Takayuki Nogami, główny ekonomista Japan Oil, Gas & Metals National Corpo. w Tokio.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane