• rozwiń
  • WIG20 2342.51 -0.06%
  • WIG30 2679.16 -0.08%
  • WIG 60929.94 +0.05%
  • sWIG80 11959.82 +0.27%
  • mWIG40 4051.25 +0.39%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Watykan

Watykan powołał pierwszego w historii audytora. Ma zadbać o przejrzystość finansów

Watykan powołał pierwszego w historii audytora. Ma zadbać o przejrzystość finansów

Watykan powołał pierwszego w historii audytora, którego celem jest zapewnienie przejrzystości w finansach Kościoła, przez lata nękanego licznymi skandalami - informuje Reuters.

W oświadczeniu papież Franciszek przyznał, że przejrzystość finansowa jest głównym punktem jego pontyfikatu. Na stanowisko audytora generalnego powołał Libero Milone, 66-letniego Włocha, który jest byłym prezesem włoskiego oddziału Deloitte, firmy zajmującej się m.in. audytem oraz rachunkowością.

Osoba z doświadczeniem

Kardynał George Pell, dyrektor watykańskiego Sekretariatu ds. Gospodarki, poinformował, że pozycja audytora generalnego będzie w pełni autonomiczna i będzie on odpowiadał jedynie przed papieżem.

Dodatkowo, będzie mu przysługiwała pełna swoboda działania, dlatego audytor będzie mógł dokonać oceny finansów i zarządzania w każdej strukturze kościoła.

Powołany na to stanowisko Milone, urodził się w Holandii i ma doświadczenie w pracy na stanowisku księgowego w największych firmach w Wielkiej Brytanii, Włoszech oraz Stanach Zjednoczonych.

Pracował również jako audytor w rzymskiej siedzibie ONZ i najważniejszych włoskich firmach, takich jak producent samochodów Fiat oraz grupie telekomunikacyjnej Wind.

Reforma banku

Wstrząsany w przeszłości skandalami finansowymi bank IOR przechodzi w ostatnich latach gruntowną reformę w celu zapewnienia pełnej przejrzystości wszystkich jego operacji oraz dostosowania do międzynarodowych standardów. Zmiany przyspieszono wraz z początkiem pontyfikatu Franciszka, który mówi też o potrzebie zachowania wyjątkowego statusu tej instytucji, służącej Kościołowi.

Zgodnie z zapowiedziami bank zamknął od maja 2013 roku do końca zeszłego roku łącznie 4614 kont, wśród nich rachunki osób świeckich, nieuprawnionych w świetle nowych przepisów do ich posiadania. Zgodnie z nimi rachunki mogą mieć przedstawiciele duchowieństwa oraz osoby zatrudnione w Watykanie. Poza tym zamknięto konta "uśpione" i należące do osób budzących podejrzenia. Obecnie zamykane są jeszcze 274 konta.

W konsekwencji, jak poinformowano pod koniec maja watykański bank IOR zamknął 2014 rok zyskiem w wysokości ponad 69 milionów euro. To rekordowo dużo - w 2013 roku zysk ten wyniósł 3 mln euro. Zlikwidowano 4614 kont, w tym należących do osób nieuprawnionych do ich posiadania i klientów budzących podejrzenia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane