• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

"Washington Post": Zachód powinien nałożyć na Rosję nowe sankcje

Foto: PAP/EPA Foto: Waszyngtoński dziennik w komentarzu redakcyjnym przypomina, że straty wśród ludności cywilnej ataku w Mariupolu wyniosły 30 zabitych i około 100 rannych

Sobotni atak rakietowy na ukraińskie miasto Mariupol powinien uświadomić przywódcom Zachodu zagrożenie wynikające z ostatniej rosyjskiej ofensywy na wschodzie Ukrainy. Takie działanie powinno się spotkać z nowymi sankcjami - ocenia we wtorek "Washington Post".

Waszyngtoński dziennik w komentarzu redakcyjnym przypomina, że straty wśród ludności cywilnej ataku w Mariupolu wyniosły 30 zabitych i około 100 rannych. Dodał, że atak został przeprowadzony z terytorium kontrolowanego przez separatystów wspieranych przez Rosję.

"Administracja (prezydenta USA Baracka) Obamy i przywódcy Unii Europejskiej ociągali się z reakcją na nowy gambit Władimira Putina, który nastąpił w okresie kiedy UE debatowała nad wznowieniem dialogu z Moskwą, a prezydent Obama przekonywał w swym dorocznym wystąpieniu o skutecznej polityce powstrzymywania Putina" - podkreśla "WP".

Działania na nic

Zdaniem dziennika dotychczasowe działania nie powstrzymały Rosji przed próbą przejęcia kontroli nad dalszymi terytoriami wschodniej Ukrainy. Zwraca też uwagę, że od początku roku władze w Moskwie podjęły decyzję o rozmieszczeniu na granicy z zachodnim sąsiadem nowych wojsk.

"WP" zwraca jednak uwagę, że atak na Mariupol zmusił przywódców Zachodu do ponownego pochylenia się nad tematem konfliktu na wschodzie Ukrainy. Świadczą o tym słowa Obamy, który przebywając z wizytą w Indiach mówił, że działania zbrojne są prowadzone z "rosyjskim wsparciem, za pomocą rosyjskiego sprzętu, rosyjskiej pomocy finansowej, rosyjskich szkoleń i przy udziale rosyjskich oddziałów". Zapowiedział przy okazji odpowiednią reakcję na działania Moskwy.

Jak zareaguje Zachód?

Dziennik ze stolicy USA podkreśla, że w obecnej sytuacji podstawowe pytanie brzmi - czy cały Zachód odpowiednio zareaguje na wydarzenia na wschodzie Ukrainy. Przywódcy USA i UE muszą porzucić dotychczasową retorykę i podjąć zdecydowane kroki w celu zwiększenia sankcji wobec Rosji. Nowe restrykcje powinny uderzyć nie w pojedyncze osoby, o czym myśli UE, ale w kluczowe dla Rosji sektory gospodarcze, takie jak przemysł wydobywczy.

"Ponadto Obama powinien poważnie rozważyć możliwość dostarczenia na Ukrainę defensywnego sprzętu wojskowego" - uważa "WP". Dziennik podsumowuje, że celem tych działań nie jest pokonanie rosyjskiej armii, ale powstrzymanie Putina.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane