• rozwiń

Temat: Grecja

Warufakis ostrzega: Grecji grozi krach

Warufakis ostrzega: Grecji grozi krach Odtwórz: Warufakis ostrzega: Grecji grozi krach
Foto: PAP/EPA | Video: TVN24BiS / Foto: Warufakis: nad Grecją wciąż wisi miecz Damoklesa | Video: Warufakis ostrzega: Grecji grozi krach

Były grecki minister finansów Janis Warufakis ostrzegał w czwartek w Wiedniu przed kolejnym krachem w Grecji. - Za sześć miesięcy będzie gorzej niż teraz - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami. Stwierdził też, że cała strefa euro "jest w beznadziejnym stanie".

Wskazał na brak inwestycji i coraz większy ciężar zadłużenia. Winą za tę sytuację obciążył warunki narzucone Grecji przez wierzycieli pod kierunkiem niemieckiego ministra finansów Wolfganga Schaeublego. Oświadczył, że "Schaeuble wie, iż ten program jest skazany na porażkę".

Rzucić na kolana

Zdaniem Warufakisa instytucjom europejskim i Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu, znanym wcześniej jako tzw. trojka, nie chodzi o to, by ustabilizować grecką gospodarkę, lecz o to, by "rzucić na kolana tych, którzy ważyli się zakwestionować autorytet trojki".

Dowodem na to jest choćby porozumienie z greckim rządem - mówił - mające zobowiązać greckie przedsiębiorstwa do zapłacenia z góry, w listopadzie, podatków za cały 2016 rok. - Coś takiego robi się tylko w przypadku kraju z podupadłą gospodarką, jeśli chce się doprowadzić do krachu - oświadczył.

Jego zdaniem nad Grecją wciąż wisi miecz Damoklesa - groźba wymuszonego wyjścia ze strefy euro. - Dr Wolfgang Schaeuble budzi się co rano i idzie do łóżka co wieczór z myślą o Grexicie i mówi też o tym; nie jest to szczególnie inspirujące dla inwestorów zainteresowanych Grecją - oświadczył.

Będzie gorzej

Warufakis, który w lipcu odszedł z rządu, skłócony z premierem Aleksisem Ciprasem, przyznał przy tym, że Grecja w jej obecnym stanie i tak nie może przyciągnąć inwestycji z zagranicy. Wskazywał na perspektywę kolejnych podwyżek podatków, na brak w bankach pieniędzy na kredyty dla firm.

Wyraził też opinię, że cała strefa euro "jest w beznadziejnym stanie". Jako przykład wymienił sytuację gospodarczą Portugalii, Hiszpanii; o Irlandii powiedział, że jest to "po prostu raj podatkowy".

Warufakis przedstawił też w Wiedniu swoje koncepcje ekonomiczne. Powiedział m.in., że Europejski Bank Centralny, "który obecnie wydaje 60 miliardów euro miesięcznie na skupowanie długów krajów eurolandu", powinien zamiast tego zainwestować te pieniądze w nowe projekty infrastrukturalne. Jego zdaniem Europejski Bank Inwestycyjny musi dostać pieniądze bezpośrednio z Europejskiego Banku Centralnego, żeby finansować kapitałochłonne zielone technologie i nową infrastrukturę. Miałoby to pomóc w ożywieniu koniunktury w Europie.

Za powód fiaska takich propozycji uznał nabrzmiewający od dawna spór między Niemcami a Francją o orientację wspólnej polityki gospodarczej. Jego zdaniem sytuacja Grecji to "straty uboczne" tego sporu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
tomasz_wilinski
Trzymanie Grecji w Euro to powazny i fundamentalny blad jaki popelniono kilka lat temu. Wszystcy w UE za niego placa i zaplaca jeszcze wiecej. Kraj, ktory oszukiwal powinien przykladnie zostac z hukiem wyrzucony. Jednak nikt w UE nie ma jaj by to zrobic.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Vinet
Grecy są prekursorami kierunku gospodarczego,który preferuje przyszły rząd PiSu.W Grecji wówczas noszono niemal władzę na rękach.....................
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
iosono
On zyje tylko spiskami.czy on kiedys mial pomysl na Grecje? Grecja moglaby byc europejska Floryda -raj dla emerytow.Grecja moze byc Nr. w zielonych technologiach -slonce,wiatr i fal morza jest dosyc.Gecja moglaby produkowac ekologiczne produkty,jestm mnostwo malych zakladow rolniczych ....Same spiski i teorie spiskowe,na tym grek sie zna
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane