• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Grecki dramat

Warufakis: mamy miesiąc na porozumienie się z wierzycielami

Warufakis: mamy miesiąc na porozumienie się z wierzycielami
Foto: Wikipedia / Robert Crc - Subversive festival media Foto: Janis Warufakis: Termin na osiągnięcie porozumienia przez Grecję z jej wierzycielami upływa 30 czerwca

Termin na osiągnięcie porozumienia przez Grecję z jej wierzycielami upływa 30 czerwca, kiedy kończy się przedłużony plan pomocowy dla Aten - poinformował w piątek grecki minister finansów Janis Warufakis.

- Zgodnie z porozumieniem z 20 lutego między Atenami i wierzycielami plan pomocy dla kraju został przedłużony do 30 czerwca, a więc do tej daty trzeba osiągnąć zgodę - powiedział minister w rozgłośni VimaFM.

Blisko końca negocjacji

Jednocześnie zapewnił, że umowa zostanie szybko zawarta. - Jesteśmy bliscy zakończenia negocjacji, do porozumienia dojdzie szybko - ocenił dodając, że wszystkie strony zgadzają się co do "większości kwestii".

Warufakis po raz kolejny oskarżył euroland i MFW o to, że naciskają na Grecję, by prowadziła politykę oszczędności, która jest - jak to ujął - "katastrofalna dla greckiej gospodarki" i UE. Jak dodał, porozumienie będzie zawierało reformy w takich sferach jak "zatrudnienie, bezpieczeństwo socjalne i dług publiczny".

Od kilku dni rząd w Atenach powtarza, że porozumienie zostanie w końcu osiągnięte - pisze AFP. W czwartek rzecznik rządu Gabriel Sakellaridis powiedział, że władze mają nadzieję, iż do niedzieli zawrą z zagranicznymi kredytodawcami długo oczekiwaną umowę zapewniającą kontynuowanie pomocy finansowej.

Mniej optymizmu

Jednak mniejszy optymizm w tej sprawie - jak zauważa AFP - wyraziła tego dnia Komisja Europejska. - Jeszcze nie osiągnęliśmy porozumienia, pozostały kwestie do rozwiązania - oświadczyła rzeczniczka KE ds. gospodarczych Annika Breidthardt.

Z kolei rzecznik MFW William Murray powiedział w Waszyngtonie, że Grecja zostanie pozbawiona finansowania z MFW, jeśli nie zapłaci należnej raty. Wkrótce potem szefowa MFW Christine Lagarde powiedziała, że wyjście Grecji ze strefy euro "jest możliwe".

Mimo trwających już cztery miesiące rozmów władze Grecji nie zdołały dotąd porozumieć się z MFW i swymi partnerami ze strefy euro w sprawie uwolnienia wynoszącej do 7,2 mld euro pozostałej transzy pomocy, co zapobiegłoby bankructwu państwa. Kredytodawcy domagają się jednak w zamian kontynuowania reform i cięć budżetowych, co Ateny odrzucają.

Sytuacja finansowa Grecji jest dramatyczna - do 5 czerwca musi spłacić kolejną transzę swych należności wobec MFW w kwocie około 300 mln euro. Łącznie MFW powinien od niej otrzymać w przyszłym miesiącu około 1,55 mld euro.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane