• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Temat: Grecki dramat

Grecy: jesteśmy blisko porozumienia z wierzycielami. To kwestia tygodnia

Foto: EPA Foto: Warufakis (z lewej) i premier Aleksis Cipras pozostają optymistami

Grecki minister finansów Janis Warufakis oczekuje, że Ateny osiągną porozumienie z międzynarodowymi wierzycielami w ciągu najbliższego tygodnia. Grecja jest bliska bankructwa i do 5 czerwca musi zapłacić Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu (MFW) 1,5 mld euro.

Warufakis powiedział w telewizji Star, że porozumienie z wierzycielami jest "bardzo blisko". - Powiedzmy, że jest to kwestia tygodnia - podkreślił. Zaprzeczył także, że kraj może opuścić strefę euro. - Inna waluta nie znajduje się na naszym radarze - zaznaczył minister.

W martwym punkcie

Negocjacje pomiędzy Grecją i jej wierzycielami -  Europejskim Bankiem Centralnym i MFW - utknęły w martwym punkcie. Sporną kwestią są reformy, jakie muszą wdrożyć Ateny, jeżeli chcą otrzymać kolejną transzę pomocy ratunkowej (7,2 mld euro), która uchroni kraj przed niewypłacalnością.

Nie dogadano się jeszcze w takich sprawach jak reformy systemu emerytalnego, rynku pracy oraz ponownego zatrudnienia 4 tys. urzędników administracji państwowej. Impas w rozmowach doprowadził do obaw, że Grecji może wkrótce zabraknąć gotówki na wypłatę pensji i emerytur.

Warufakis podkreślił, że Grecja odrzuci wszelkie kompromisy, które będzie uważała za "nierentowne". - Jeżeli będziemy mieli do czynienia z dylematem między zapłaceniem wierzycielowi a wypłaceniem emerytur, to zapłacimy emerytom - zapewnił minister. - Mam jednak nadzieję, że będziemy w stanie zapłacić i jednym i drugim - dodał.

Problemy Grecji mają być jednym z głównych tematów czwartkowego szczytu UE w Rydze.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane