• rozwiń

Temat: Grecki dramat

Warufakis: dostosowaliśmy się do dziwnych wymogów wierzycieli. Chcemy zostać w strefie euro

Ważą się losy Grecji Odtwórz: Ważą się losy Grecji
Foto: EPA | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Grecki minister finansów Janis Warufakis | Video: Ważą się losy Grecji

Minister finansów Grecji Janis Warufakis powiedział w wywiadzie dla irlandzkiego radia RTE, że jego kraj zrobił wszystko, aby dostosować się do "dziwnych wymagań" wierzycieli. Zaznaczył jednak, że Ateny nie zaakceptują żadnego rozwiązania, które uznają za nieopłacalne. Szef resortu finansów dodał, że Grecja jest zdeterminowana, aby pozostać częścią strefy euro.

Grecki premier Aleksis Cipras będzie rozmawiał w piątek z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Francoisem Hollandem - poinformował rząd w Atenach.

Grecja i jej wierzyciele (Komisja Europejska, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny) negocjują w sprawie wygasającego 30 czerwca pakietu pomocowego dla zagrożonego bankructwem kraju.

Czas się kończy

Program pomocowy dla Grecji wygasa 30 czerwca a bez ostatniej raty w wys. 7,2 mld euro, kraj ten nie będzie w stanie uregulować spłaty zadłużenia wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Warunkiem odblokowania środków jest porozumienie z instytucjami, reprezentującymi pożyczkodawców w sprawie reform, jakie przeprowadzić ma Grecja.

Wspólna oferta dotycząca koniecznych reform, którą uzgodniły te instytucje, nie została przyjęta przez Grecję. Negocjatorzy reprezentujący rząd w Atenach przedstawili kontrpropozycje na posiedzeniu eurogrupy. Mają one być przeanalizowane na niższym, eksperckim szczeblu. Na sobotę zaplanowano kolejne spotkanie eurogrupy.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane