• rozwiń

Temat: Gospodarka

Chcą rozszerzyć zakaz palenia. Bez dymka także na zewnątrz

Walka chce wprowadzić zakaz palenia na zewnątrz Odtwórz: Walka chce wprowadzić zakaz palenia na zewnątrz
Walka chce wprowadzić zakaz palenia na zewnątrz "Źródło: tvn24bis"

Walia planuje wprowadzić zakaz palenia papierosów na zewnątrz. Jeśli nowe prawo wejdzie w życie, to palacze nie będą mogli puścić dymka m.in. na placach zabaw dla dzieci oraz na terenie szkół i szpitali.

Zakaz palenia papierosów w miejscach publicznych ma być rozszerzony od przyszłego lata. Osobom, które go złamią będzie groziła grzywna.

Bez dymka

Jak wyjaśnia BBC, władze chcą rozszerzyć zakaz palenia papierosów w miejscach publicznych o miejsca na zewnątrz, czyli np. tereny szpitali, szkół i place zabaw, bo obecne restrykcje ich nie obejmowały. Jeśli nowe prawo wejdzie w życie, to pacjenci, czy odwiedzające szpital osoby będą musiały opuścić teren ośrodka zdrowia, aby móc legalnie zapalić.

Walijski rząd wprowadzenie zakazu palenia papierosów w niektórych publicznych miejscach na zewnątrz uzasadnia chęcią dbania o zdrowie obywateli.

- Ten ruch jeszcze mocniej będzie chronił osoby niepalące przed biernym paleniem. Większą ochronę przed dymem będą miały też dzieci i młodzież - mówi Vaughan Gething, minister zdrowia i dodaje, że Walia jest w czołówce państw podejmujących działania na rzecz ograniczenia palenia tytoniu, co przynosi wymierne wyniki.

- Od 2007 roku obserwujemy znaczące zmiany w podejściu do palenia. Nasz plan rozszerzenia obszarów wolnych od dymu do miejsc na zewnątrz ma przytłaczające poparcie społeczeństwa - dodał.

Jak wynika z rządowych danych obecnie w Walii papierosy pali około 18 procent obywateli. Według prognoz w 2025 roku ten poziom ma obniżyć się do 16 procent. W Walii palenie papierosów powoduje każdego roku ponad 5 tysięcy zgonów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane