• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Selfie zbiera śmiertelne żniwo. Liczba wypadków rośnie w zastraszającym tempie

Selfie zbiera żniwo. Ponad 100 ofiar nowej mody, najwięcej w Indiach Odtwórz: Selfie zbiera żniwo. Ponad 100 ofiar nowej mody, najwięcej w Indiach
Selfie zbiera żniwo. Ponad 100 ofiar nowej mody, najwięcej w Indiach "Źródło: TVN24 BiS"

Strzelają do siebie z pistoletu, spadają z urwiska, wpadają pod pociąg. Moda na selfie zbiera śmiertelne żniwo wśród osób próbujących uchwycić idealny kadr.

Wypadki podczas robienia selfie pod lupę wzięła grupa badaczy z All India Institutes of Medical Sciences (AIIMS), organizacji zrzeszającej uczelnie medyczne z New Delhi. Pod uwagę wzięto doniesienia prasowe od października 2011 roku do listopada 2017 roku.

Wynika z nich, że nieodpowiedzialne selfie pochłonęło już na całym świecie życie 259 osób. Do największej liczby śmiertelnych wypadków doszło w Indiach, Rosji, Stanach Zjednoczonych i Pakistanie. Większość ofiar to mężczyźni (72 proc.) oraz osoby poniżej 30 roku życia.

W Indiach zginęło aż 159 osób. Tak dużą liczbę zgonów przypisuje się w tym kraju ogromnej populacji osób poniżej trzydziestki.

Chociaż to kobiety częściej robią selfie, mężczyźni podejmują większe ryzyko w poszukiwaniu perfekcyjnego kadru. "To usprawiedliwia większą liczbę zgonów i incydentów u mężczyzn" - czytamy w raporcie.

Główne przyczyny

Utonięcie jest główną przyczyną śmierci podczas robienia selfie. Ludzie zazwyczaj porywani są z plaży przez fale lub wypadają z łodzi.

Drugą wymienioną przyczyną jest "transport". Chodzi na przykład o osoby, które zginęły, próbując zrobić sobie zdjęcie przed nadjeżdżającym pociągiem.

Na trzecim miejscu - ex aequo - znalazły się pożary i upadki z wysokich miejsc.

Co najmniej osiem osób zmarło podczas robienia selfie z drapieżnymi zwierzętami. Ludzie ginęli też, gdy przypadkowo strzelali do siebie podczas pozowania z bronią. W tej niechlubnej klasyfikacji prowadzą USA.

Według raportu skala problemu na pewno jest jeszcze większa. Jego autorzy zauważają, że kiedy dana osoba pozuje do selfie podczas jazdy samochodem, a następnie ginie w wypadku samochodowym, to najczęściej występuje właśnie jako ofiara śmiertelnego wypadku drogowego. Poza tym, jest kilka krajów rozwijających się, w których doniesienia o śmierci podczas wykonywania selfie nie docierają do mediów.

W poszukiwaniu "like'ów"

Liczba śmiertelnych wypadków rośnie w zastraszającym tempie. W 2011 roku odnotowano zaledwie trzy przypadki zgonów. W 2016 roku - już 98.

"Młodzież i turyści często pragną »być cool« i poprzez publikację zdjęć w mediach społecznościowych zdobywać polubienia i komentarze" - stwierdzają autorzy raportu. Jak dodają, selfie same w sobie nie jest szkodliwe, ale towarzyszące jemu ludzkie zachowanie jest niebezpieczne.

Autorzy badania sugerują, aby w strefach turystycznych, w szczególności na szczytach górskich, w pobliżu zbiorników wodnych i wysokich budynków, tworzyć strefy "bez selfie". W Indiach jest ich kilkanaście, w tym kilka w Bombaju.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane