• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Wielka Brytania

Polacy zdominowali Wielką Brytanię. Londyn zanotował rekordowy napływ imigrantów

Triumf Camerona. Co dalej z imigrantami na Wyspach? Odtwórz: Triumf Camerona. Co dalej z imigrantami na Wyspach?
Foto: PAP/EPA | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: W porównaniu z 2014 rokiem liczba Polaków w Wielkiej Brytanii wzrosła o 94 tys. | Video: Triumf Camerona. Co dalej z imigrantami na Wyspach?

O 330 tys. obcokrajowców zwiększyła się w ciągu ostatniego roku ludność Wielkiej Brytanii - ogłosiło w czwartek Narodowe Biuro Statystyczne (ONS). To najwyższy poziom migracji od 2005 roku. Premier Wielkiej Brytanii David Cameron zapowiedział już, że ta liczba zostanie obniżona. Największą grupę narodową na Wyspach stanową Polacy.

W porównaniu z 2014 rokiem liczba ich wzrosła o 94 tys. za sprawą zwiększonej imigracji z krajów Unii Europejskiej (wzrost o 56 tys.) i spoza wspólnoty (39 tys.), a także spadku emigracji (o 9 tys.). Niemal podwojeniu uległa liczba obywateli Rumunii i Bułgarii - z 28 tys. do 53 tys. osób.

Najwięcej Polaków

Z danych ONS wynika również, że największą grupą narodową w Wielkiej Brytanii są Polacy - 853 tys. Dalej za Polakami są obywatele Indii (365 tys.) i Irlandii (331 tys.).

Według opublikowanych szacunków w Wielkiej Brytanii mieszka więcej Polek niż Polaków (odpowiednio: 439 tys. i 415 tys.). Polscy obywatele stanowią największą społeczność obcokrajowców w niemal wszystkich regionach kraju, poza Irlandią Północną. W samym Londynie jest ich ponad 185 tys., o prawie 100 tys. więcej niż obywateli drugiego europejskiego kraju, Włoch.

Jak wskazują dane ONS, w 2014 roku urodziło się również 22,1 tys. dzieci w rodzinach, w których matka jest Polką (w 12 proc. przypadków ojciec był Brytyjczykiem) i 16,9 tys. dzieci w rodzinach, w których ojcem jest Polak (w 2 proc. przypadków matka była Brytyjką). Dane nie precyzują liczby narodzin dzieci, których oboje rodzice są Polakami.

Wśród Polek, które zostały w 2014 roku matkami, największe grupy stanowią te w wieku 30-39 lat (38,4 proc.) i 25-29 lat (32 proc.).

Więcej imigrantów

Przed majowymi wyborami do brytyjskiego parlamentu Partia Konserwatywna obiecała zmniejszyć poziom imigracji do "dziesiątek tysięcy". W wystąpieniu programowym pod koniec ubiegłego roku premier David Cameron podkreślił, że "rząd nie będzie szukał wymówek" i "ta liczba zostanie obniżona".

Minister James Brokenshire odpowiedzialny w rządzie za migracje powiedział w czwartek, że jest "zawiedziony" nowymi danymi i podkreślił, że rząd podejmuje szereg działań, aby zreformować zasady wjazdu na teren Wielkiej Brytanii. Brokenshire dodał, że opublikowane statystyki są "ostrzeżeniem" dla Unii Europejskiej i podkreślił, że skala migracji w ramach kontynentu jest "największa od końca drugiej wojny światowej i może zaburzyć rozwój ekonomiczny wielu państw członkowskich".Brytyjskie media piszą o "rekordowo wysokim" poziomie imigracji, ale Migration Observatory przy Uniwersytecie Oksfordzkim podkreśliło w informacji prasowej, że szacunki ONS mają 44-tysięczny margines błędu, więc "należy zachować ostrożność w wyciąganiu pochopnych wniosków".

Obniżenie?

Madeleine Sumption, dyrektor oksfordzkiej instytucji, powiedziała, że "obecne poziomy migracji są zbliżone do tych, które notowaliśmy po rozszerzeniu Unii Europejskiej w 2004 roku, ale nie jest oczywiste, jakie jest znaczenie tego faktu dla Wielkiej Brytanii. Nie ma możliwości ustalenia obiektywnie "dobrej" liczby migrantów. Socjolożka dodała, że "jedyne, co jest pewne, to fakt, że rządowa ambicja obniżenia tego wskaźnika pozostaje jedynie planem".

Mark Hilton z organizacji London First, zrzeszającej firmy operujące w stolicy Wielkiej Brytanii, podkreślił, że Londyn "potrzebuje dostępu do talentu i umiejętności migrantów z całego świata, aby sprostać swoim globalnym aspiracjom, ale wiele osób nie może pokazać swoich możliwości z powodu rządowych limitów imigracyjnych dla pracowników spoza Unii Europejskiej".

Posłowie Partii Pracy Keith Vaz i Frank Field podkreślili, że tak duży wzrost liczby przyjezdnych przy jednoczesnej obietnicy politycznej radykalnego ograniczenia imigracji "nie buduje zaufania do polityków" i wezwali do "stworzenia kompletnie nowej strategii działania".

Totalna impotencja

Nigel Farage z eurosceptycznej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa powiedział, że dane podkreślają "totalną impotencję brytyjskiego rządu" w zakresie kontrolowania migracji.

Kryzys humanitarny w Calais i krajach granicznych Unii Europejskiej sprawił, że imigracja ponownie trafiła na czołówki angielskich gazet. Według ostatniego sondażu Ipsos Mori aż 50 proc. wyborców "obawia się niekontrolowanej imigracji".

Swoboda przepływu ludzi w ramach Unii Europejskiej będzie jednym z kluczowych tematów w trakcie negocjacji członkostwa Wielkiej Brytanii we wspólnocie przed zaplanowanym przed końcem 2017 roku referendum w tej sprawie. Przedstawiciele rządu Davida Camerona od kilku miesięcy odwiedzają stolice innych państw członkowskich i sondują swoje pomysły dotyczące reform w tym zakresie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (17)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
daniel_olszewski
bzdura ,bzdura same oszczerstwa na temat Polaków.Mieszkam w UK 11 lat i nikt mi nie wmówi,ze Hindusów jest mniej jak Polaków.Klamstwa.Masakra jak można mieć tak fałszywe dane.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
michal_michalak
Bo to nie są Hindusi tylko Brytyjczycy, dostali obywatelstwo X lat temu tak samo jak dostali domy z Councilu. Teraz je powykupywali za 10% ceny, wynajmują innym a sami mieszkają w 40 ludzi w 3 pokojowym domu. No ale to są Brytyjczycy więc Polaków jest więcej.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
SEBBAX
Władze zapomniały, że kilka lat temu z otwartymi rękoma przyjmowali Polaków, bo brakowało im wykwalifikowanych rąk do pracy w wielu zawodach, ponieważ Brytyjczycy chcieli tylko pracować w biurach - coby było śmieszniej to do Polski masowo zjeżdżali się przedstawiciele firm by rekrutować do pracy...
 • 5
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Schift
Już niedługo, jak PiS wygra wybory ruszy lawina powrotów do dobrobytu, który stworzy premier Szydło z prezydentem Dudą w naszym kraju. Anglia, Niemcy, Francja popłaczą się wówczas za pracowitymi Polakami.
 • 4
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
NeutronStar
Ci imigranci pracuja i placa podatki, a nie szerza islam i żebrzą.
 • 8
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane