• rozwiń

Temat: Szwecja

Od listopada paracetamol tylko w aptekach. Przez wzrost prób samobójczych

Od listopada paracetamol tylko w aptekach. Przez wzrost prób samobójczych
Foto: tvn24 Foto: Popularne tabletki przeciwbólowe zawierające paracetamol będą od 1 listopada sprzedawane w Szwecji wyłącznie w aptekach

Popularne tabletki przeciwbólowe zawierające paracetamol będą od 1 listopada sprzedawane w Szwecji wyłącznie w aptekach. Powód to rosnąca liczba zatruć tą substancją, w tym prób samobójczych wśród młodych kobiet.

O wycofaniu ze sklepów i kiosków tabletek zawierających paracetamol poinformował w środę szwedzki urząd ds. leków Laekemedelsverket.

Przeciwdziałanie samobójstwom

Z zaprezentowanych przez ten organ statystyk wynika, że w 2013 roku w Szwecji odnotowano ponad 1,5 tys. przypadków poważnych zatruć związanych z zażywaniem paracetamolu. Było to o 40 proc. więcej niż przed 2009 rokiem, gdy specyfik ten sprzedawano wyłącznie w aptekach.

Według Rolfa Gedeborga z Laekemedelsverket 85 proc. zatruć paracetamolem związanych jest z próbami samobójczymi, celowym przedawkowaniem tego środka zwłaszcza przez młode kobiety. Ograniczenie dostępności tabletek ma temu przeciwdziałać. We wszystkich punktach sprzedaży nadal można będzie nabyć paracetamol w innej formie, np. czopków lub tabletek musujących.

W wydanym komunikacie Laekemedelsverket przypomina, że zażywanie paracetamolu jako środka przeciwbólowego i przeciwgorączkowego według zalecanych dawek jest bezpieczne dla zdrowia. Groźne jest przedawkowanie tej substancji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Drabinka Jarka
Wysoka dawka paracetamolu nieodwracalnie uszkadza komórki wątrobowe. W połączeniu z alkoholem etylowym efekt następuje piorunująco. Jedynym ratunkiem jest przeszczep wątroby. Proste?
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
pinusnigra
Właśnie miałem to samo napisać niedowiarkowi. Już dawka dostępna w sklepie spożywczym w jednym opakowaniu może być śmiertelna.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane