• rozwiń

Gdzie w Unii Europejskiej ceny rosną najszybciej? Dane Eurostatu

Przez suszę wzrosną ceny? Ekspert uspokaja Odtwórz: Przez suszę wzrosną ceny? Ekspert uspokaja
Przez suszę wzrosną ceny? Ekspert uspokaja "Źródło: tvn24bis"

W sierpniu w całej Unii Europejskiej wzrost cen osiągnął poziom 2,1 procent przy 2,2 procent w lipcu – wynika z danych Eurostatu. Rok temu wskaźnik sięgał 1,7 procent. W porównaniu do innych krajów wzrost cen w Polsce jest jednym z niższych w UE.

Ceny najbardziej wzrosły w Rumunii

Z zestawienia Eurostatu opublikowanego w poniedziałek wynika, że najniższy wskaźnik sierpniowej inflacji odnotowano w Danii – 0,8 proc., Irlandii i Grecji – (oba państwa - 0,9 proc.). Natomiast ceny najbardziej wzrosły w Rumunii (o 4,7 proc), Bułgarii (o 3,7 proc.), Estonii (o 3,5 proc.) i na Węgrzech (o 3,4 proc.).

Polska natomiast zajęła piąte miejsce od końca, jeśli chodzi o wzrost cen w państwach Unii Europejskiej – z wynikiem 1,4 proc.

Największy wpływ na wskaźnik inflacji w państwach strefy euro wpływ miały  m. in energia (+0,87 punktów procentowych) i usługi (+0,59 punktów procentowych).

W Polsce podrożały usługi transportowe

Nieco inne dane, ze względu na odmienną metodologię, podaje Główny Urząd Statystyczny. Z najnowszego raportu wynika, że ceny w Polsce w sierpniu wzrosły o 2 proc. licząc rok do roku.

Według GUS w ciągu roku podrożały usługi transportowe - o 8,5 proc., usługi hotelowe i restauracyjne - o 2,9 proc., edukacja - o 2,2 proc. i żywność - o 2,1 proc. W ciągu 12 miesięcy spadły za to m.in. ceny odzieży i obuwia - o 3,4 proc.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane