• rozwiń

Strajk w dużej linii lotniczej. Blisko co czwarty lot odwołany

Strajki w Air France. Utrudnienia w ruchu lotniczym Odtwórz: Strajki w Air France. Utrudnienia w ruchu lotniczym
Strajki w Air France. Utrudnienia w ruchu lotniczym "Źródło: TVN24 BiS"

W związku z piątkowym strajkiem pracowników francuskie linie lotnicze Air France poinformowały, że tego dnia zamierzają zrealizować 76 procent wszystkich lotów. Odwołano 20 procent zaplanowanych lotów długodystansowych z Paryża. Pracy odmówiła część pilotów. Załoga domaga się podwyżek.

Związki zawodowe pracowników Air France wezwały do zaprzestania pracy w piątek, domagając się sześcioprocentowej podwyżki płac. Wprowadzoną w 2018 roku waloryzację płac w wysokości 1 proc. pracownicy nazwali "jałmużną".

Odwołane loty

Jak zauważa agencja AFP, w strajku ma wziąć udział 31,6 proc. pilotów, 28,3 proc. stewardes i stewardów oraz 20,4 proc. personelu naziemnego.

Kierownictwo Air France poinformowało, że dołoży wszelkich starań, aby "zminimalizować niedogodności". Linie zwróciły się też do pasażerów o sprawdzanie w internecie przed udaniem się na lotnisko, czy ich loty nie zostały odwołane. Wprowadzono również możliwość bezpłatnej zmiany rezerwacji zaplanowanych na piątek lotów.

W związku ze strajkiem przewoźnik przewiduje realizację 70 proc. planowanych lotów średniodystansowych z i do Paryża (lotnisko Roissy-Charles de Gaulle) i 80 proc. lotów krótkodystansowych (lotnisko Paryż-Orly i francuskie prowincje). Jak poinformował rzecznik tych linii lotniczych, w piątek rano ruch był zgodny z przewidywaniami.

Zapowiedź kolejnych strajków

Związki zawodowe pracowników Air France przeprowadzały strajki płacowe w tym roku już 22 lutego i 23 marca. Związkowcy zapowiadają dwa kolejne protesty - 3 i 7 kwietnia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane