• rozwiń

Temat: Hiszpania

Tutaj mieszkania już nie wynajmiesz. Stolica Majorki wprowadza zakaz dla turystów

Ekspert przewiduje top kierunki na wakacje 2018 roku Odtwórz: Ekspert przewiduje top kierunki na wakacje 2018 roku
Ekspert przewiduje top kierunki na wakacje 2018 roku "Źródło: TVN24 BiS"

Rada miejska Palmy de Mallorca, głównego miasta Majorki, przyjęła w czwartek uchwałę zakazującą wynajmowania turystom mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od lipca.

Za wprowadzeniem zakazu wynajmu turystycznego głosowali socjaliści (PSOE), lewicowa Podemos, a także regionalne ugrupowanie Mes. Przeciwni byli ludowcy (PP) i liberalna partia Obywatele (Ciudadanos).

"Niełatwa decyzja"

Jak powiedział po głosowaniu główny urbanista Palmy de Mallorca Jose Hila, przyjęcie nowych przepisów nie było łatwe, ale jest konieczne dla populacji hiszpańskiego miasta.

- Podjęliśmy dziś niełatwą decyzję, wiedząc, że zaszkodzi ona niektórym osobom. Z drugiej jednak strony mieliśmy świadomość, że znacznie więcej mieszkańców naszego miasta skorzysta na tym rozwiązaniu - podkreślił Hila, wskazując, że masowy napływ turystów w ostatnich latach zakłócił życie na osiedlach mieszkaniowych w Palmie.

Według przedstawicieli ratusza nowe przepisy mają powstrzymać również widoczny w ostatnich latach wzrost cen nieruchomości w tym mieście, który uderzał w lokalną społeczność.

Jest wyjątek

Nowe przepisy, bazujące na projekcie zgłoszonym przez mieszkańców, przewidują, że na terenie Palmy de Mallorca możliwy będzie wynajem pokojów turystom tylko w domach jednorodzinnych. Budynki te nie mogą jednak znajdować się w pobliżu lotniska, a także w tzw. strefach rozwoju gospodarczego.

Z szacunków władz miejskich wynika, że spośród 11 tysięcy mieszkań udostępnianych wczasowiczom w głównym mieście Majorki zaledwie 5 procent było oficjalnie zarejestrowanych jako miejsce pobytu turystycznego.

Z szacunków firmy Airbnb, pośredniczącej w wynajmie prywatnych lokali dla wczasowiczów, wynika, że przeciętny mieszkaniec Palmy za udostępnienie swego mieszkania turystom inkasował w ubiegłym roku w ciągu 61 dni średnio 6,9 tys. euro. Łącznie w mieszkaniach w tym mieście nocowało w 2017 roku około 220 tysięcy urlopowiczów ze 147 państw świata.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane