• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Na święta bez ulubionej przekąski? Obawy o "czipokalipsę"

Areszt za zjedzenie trzech frytek Odtwórz: Areszt za zjedzenie trzech frytek
Areszt za zjedzenie trzech frytek "Źródło: TVN24 BiS"

Rok ulewnych deszczów zdewastował uprawę ziemniaka w Nowej Zelandii i wywołał obawy o "czipokalipsę".

Opady oraz spowodowane przez nie dwie poważne powodzie zniszczyły 20 proc. rocznej uprawy ziemniaka w Nowej Zelandii. Regionami szczególnie dotkniętymi przez pogodę są Waikato i Auckland, na które spadło już 25 proc. więcej deszczu niż wynosi całoroczna średnia.

Ulubiona przekąska

Mieszkańcy obawiają się, że na Święta Bożego Narodzenia może zabraknąć ich ulubionej przekąski. Niektóre supermarkety wprowadziły oznakowanie w sekcjach z czipsami, które ostrzega klientów przed niedoborem. I chociaż na razie nie ma mowy o panice, to wielu internautów wyraża swoje zaniepokojenie w mediach społecznościowym pod hashtagiem "chipocalypse".
Rolnicy zwracają uwagę, że wkrótce mogą wystąpić problemy z produktami z ziemniaków, takimi jak chipsy i mrożone frytki, a ich niedobór może zakończyć się dopiero w przyszłym roku.

Nowa Zelandia produkuje 500 tys. ton ziemniaków rocznie i jest dziewiątym największym eksporterem na świecie. Około 250 tys. ton ziemniaków trafia później na stół w postaci frytek, a 75 tys. ton jest przerabianych na czipsy.

Ziemniaki są hodowane w Nowej Zelandii od 250 lat. Przywiózł je tam słynny brytyjski żeglarz i odkrywca James Cook. Szybko stały się podstawowym składnikiem miejscowej diety, ponieważ można było je uprawiać w znacznie chłodniejszych warunkach niż bataty, które Nowozelandczycy już znali.

W Polsce tegoroczne zbiory ziemniaków powinny być wystarczające, ponieważ areał uprawy zwiększył się o ponad 0,3 miliona ha. Polska jest na 7-8 miejscu w świecie pod względem wielkości produkcji ziemniaków.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane