• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Niemcy podniosą płacę minimalną w budowlance. Cztery najważniejsze fakty

W Niemczech wzrasta płaca minimalna. Od 2018 roku ma objąć wszystkich bez wyjątku Odtwórz: W Niemczech wzrasta płaca minimalna. Od 2018 roku ma objąć wszystkich bez wyjątku
W Niemczech wzrasta płaca minimalna. Od 2018 roku ma objąć wszystkich bez wyjątku "Źródło: tvn24bis.pl"

Dobra wiadomość dla pracowników zatrudnionych w firmach branży budowlanej w Niemczech. Od nowego roku ich wynagrodzenia mają wzrosnąć, ale nie wszyscy na tym skorzystają.

Kompromis w sprawie stawki minimalnej wynegocjował w nocy z wtorku na środę związek zawodowy branży budowlanej IG Bau. Szczegóły porozumienia opisał w czwartek niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

1. Wyższa stawka

Robotnicy wykwalifikowani w zachodniej części Niemiec będą zarabiać 15,20 euro za godzinę. Związkowi IGBau nie udało się przeforsować takiej samej podwyżki dla budowlańców na wschodzie kraju. Porozumienie przewiduje, że robotnicy wykonujący prace pomocnicze dostaną od przyszłego roku 12,20 euro za godzinę.

2. Umowy taryfowe

Branżowa płaca minimalna obowiązuje firmy niezrzeszone w organizacjach pracodawców. Przedsiębiorstwa należące do takich stowarzyszeń płacą wyższe wynagrodzenia wynikające z umów taryfowych. W tym przypadku robotnicy wykwalifikowani zarabiają na zachodzie Niemiec 19,51 euro za godzinę i 18,15 euro w byłej NRD.


3. Branża sprzątająca

Związkowi IGBau nie udało się natomiast uzyskać porozumienia w sprawie podwyżek płac dla pracowników zajmujących się sprzątaniem biur i budynków. Obecnie płaca minimalna w tej branży wynosi 9,05 euro we wschodniej i 10 euro w zachodniej części Niemiec.

4. Groźba obniżek płac

Związki branży budowlanej negocjowały odrębne wynagrodzenie, gdyby im się nie udało osiągnąć porozumienia, obowiązywałoby ogólna stawka minimalna, znacznie niższa.

- Negocjacjom groziło wielokrotnie fiasko. W przypadku braku porozumienia, od 1 stycznia 2018 roku płaca minimalna spadłaby do 8,84 euro - powiedział główny negocjator strony związkowej Dietmar Schaefers.

"FAZ" zwraca uwagę na polityczną presję, pod jaką znajdował się związek. Ministerstwem pracy kieruje obecnie Andrea Nahles z SPD - partii tradycyjnie sprzyjającej pracobiorcom. W nowym rządzie Angeli Merkel, który ma powstać do końca roku, nie będzie socjaldemokratów, a resort pracy przypadnie innej partii - chadekom lub FDP nastawionym bardziej sceptycznie do odgórnej regulacji płac.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane