• rozwiń

W Meksyku wzrośnie płaca minimalna? Dziś to zaledwie cztery dolary dziennie

W Meksyku wzrośnie płaca minimalna? Dziś to zaledwie cztery dolary dziennie
Foto: sxc.hu Foto: Większe zarobki to większa siła nabywcza obywateli

Prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto przedstawił projekt, który jest pierwszym krokiem w kierunku podniesienia minimalnego wynagrodzenia w tym kraju. Ma to wpłynąć na ożywienie gospodarki i zwiększyć siłę nabywczą wśród słabo zarabiających obywateli.

Dziś, w zależności od regionu, dzienna płaca minimalna w Meksyku waha się pomiędzy 63,8 a 67,3 pesos, czyli 4,44-4,69 dolarów. Nie wiadomo na razie, ile miałaby wynieść podwyżka.

Jeżeli projekt zostanie zatwierdzony przez obie izby parlamentu, na wzrost płacy minimalnej zgodę będzie musiała wyrazić jeszcze niezależna komisja.

Za i przeciw

Zwolennicy projektu twierdzą, że wzrost płac pobudzi słaby popyt krajowy, który zastopował wzrost drugiej co do wielkości gospodarki w Ameryce Łacińskiej.

Z kolei krytycy wyrażają obawy, że ten ruch zwiększy inflację, który od kliku miesięcy utrzymuje się na poziomie ok. 4 proc., który jest celem banku centralnego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane